Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

Basketbol“Karşılaştırmak Aptalca”

Avrupa Basketboluyla NBA arasında ortak nokta mı arıyorsunuz? Neven Spahija bunu yapmamanız gerektiğini söylüyor.

Fenerbahçe Ülker’i çalıştırdığı 2010-12 sezonlarının ardından kariyeri düşüşe geçen Neven Spahija, Atlanta Hawks’la NBA’e adım atarak Avrupa basketbol piyasasında şaşkınlık yaratmıştı. Şimdilerde Ettore Messina’yla beraber, NBA’de yardımcı antrenörlük yapan iki Avrupalıdan biri olan 52 yaşındaki koç, deneyimini Hırvat haber portalı Index’e anlattı.

“Bir Avrupalının ABD’ye gelip saygınlık kazanması çok zor. Zira NBA’de oynanan oyun tamamen farklı. Buna sadece basketbol diyemezsiniz. Basketbol olarak, iki coğrafya arasında karşılaştırma yapmak aptalca.

“Tamam, elbette oynanan maç sayısı, antrenman metodları ve medyanın ilgisi bu büyük firkin oluşmasına kaynaklık ediyor. Ama olaya şöyle de bakabilirsiniz: Fazla maç olduğu için az antrenman yapıyoruz ve tüm antrenmanlarımız olağanüstü kalitede. Herkes daha güçlü, daha hızlı ve daha iyi. Bireysel anlamda en ince ayrıntıya kadar dikkat ediliyor. Hiçbir karar ‘doğaçlama’ verilmiyor.

“Kariyerim boyunca San Antonio Spurs organizasyonuyla yakın ilişkiler kurduğum için şanslıyım. RC Buford ve Gregg Popovich, okyanus ötesine uzak kalmamamı sağladılar. Sürekli fikir alışverişinde bulunduk. Atlanta’ya gelmemi de bu sağladı. Yoksa NBA’deki herhangi bir takım, herhangi bir genel menajer neden kıta dışından antrenör getirme ihtiyacı duysun ki?”

 

*Röportajın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler