Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

BasketbolKadınlar EuroBasket 2019 Günlüğü #1

2019 Avrupa Kadınlar Basketbol Şampiyonası'nda milli takımımızın bulunduğu C grubu maçları bugün Sırbistan'ın Niş kentinde başladı. İlk günden geriye kalanlar...

Maçtan yaklaşık bir buçuk saat önce 2019 FIBA Kadınlar Avrupa Basketbol Şampiyonası C Grubu maçlarının oynanacağı Cair Spor Merkezi’nin etrafında dolaşmaya başladım. Aklımda, denk geldiğim rakip takım taraftarlarıyla laflamak ve turnuvaya dair sohbet etmek vardı. Fakat salonun etrafı o kadar sessiz ve hareketsizdi ki sohbet etmek için uzaklardan insan seçip yanına gitmek gerekiyordu.

Ben de öyle yaptım. Konuşlandığım gölge alandan etrafı süzerken, yine bir başka gölge alana yerleşmiş olan, ‘Italy’ yazılı tişörtüyle genç bir taraftar dikkatimi çekti. Sohbet etmek üzere soluğu yanında aldım. İsminin Luca olduğunu öğrendikten ve kendimi tanıttıktan sonra Türkiye-İtalya maçıyla ilgili birkaç soru sordum.

‘‘Bu akşamki maç, grubun en iyi maçı… Bence bu karşılaşmayı kazanan, grubu ilk sırada tamamlar.’’

Luca, Türkiye-İtalya maçına böyle yaklaşıyordu. Aslında bu cümle C Grubu’nun da özetiydi.

Hem A Milli Kadın Basketbol Takımı başantrenörümüz Ceyhun Yıldızoğlu, hem de İtalya Kadın Basketbol Takımı başantrenörü Marco Crespi şampiyona öncesince buna çok benzeyen cümleler sarf etmişlerdi.

Luca’nın çalan telefonuyla birlikte kısa sohbetimiz de noktalandı. Slovenya-Macaristan maçını izlemek üzere salona giriş yaptım. Dışarıdaki tenhalık, salonun içerisine de sirayet etmişti tabii ki. Maalesef o kadar az insan vardı ki, gerek oyuncuların kendi arasındaki konuşmaları, gerekse koçların uyarıları rahatlıkla duyulabiliyordu. Slovenya-Macaristan maçının heyecan verici sonuyla birlikte sıra Türkiye-İtalya maçına geldi.

Milli takımımız; Işıl Alben, Olcay Çakır Turgut, Cansu Köksal, Tuğçe Canıtez ve Kiah Stokes beşiyle parkedeydi. İtalyanların iki hücum art arda buldukları sayılardan sonra topu pota altına indirmeyi başardık. Tuğçe ve Stokes ile gelen sayılarla önce farkı yarattık sonra Pelin ve Cansu’dan gelen dış atışlarla da farkı iyice açtık. Sekizinci dakikaya girilirken 11 sayı öndeydik. Ancak ilk çeyreğin başında artan top kayıplarımız ve ribaundlardaki eksikliğimiz ilk devreyi 26-25 geride kapatmamıza neden oldu. İkinci çeyreğe çok kararlı başladık. Işıl Alben, Kiah Stokes ve Cansu Köksal’ın sayılarıyla skoru 33-26’ya getirdik. Ancak İtalyanlar bu kez de Romeo’nun elinden gelen üç sayılık isabet ile farkı azalttılar. Bitime saniyeler kala farkı üçe çıkartan İtalya, mücadeleden de 57-54 galip ayrıldı.

Baş antrenörümüz Ceyhun Yıldızoğlu’nun da dikkat çektiği gibi bizi geri düşüren unsurlar ribaundlardaki eksikliğimiz ve hücumdaki kısırlığımız oldu. Bu maç her ne kadar liderlik için önemli olsa da turnuvanın son maçı değil. Kiah Stokes’un da maç sonunda belirttiği gibi: ‘‘Önümüzde en az bu maç kadar önemli iki maç daha var.’’

Milli Takımımız yarın saat 17:00’de Macaristan ile karşı karşıya gelecek.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

İlk Adım

İlk Adım

4 gün önce
Asi

Asi

2 hafta önce
Aile Babası

Aile Babası

4 hafta önce