Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

GenelSaha Dışıİstanbul Film Festivali’nden Futbol Aşkına!

6-17 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 37. İstanbul Film Festivali, üç futbol filmini de sinemaseverlerle buluşturacak...

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Vodafone Red sponsorluğunda düzenlenen, Türkiye’nin en büyük uluslararası sinema etkinliği İstanbul Film Festivali, bu yıl 37. kez sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. 6-17 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek 37. İstanbul Film Festivali’nde dünya sinemasının en yeni örnekleri, kült yapıtlar, usta yönetmenlerin son filmleri, yeni keşifler ve gizli hazinelerin aralarında olduğu 198 uzun metrajlı ve 12 kısa filminden oluşan zengin programıyla festival takipçileriyle buluşuyor.

12 günde, 18 bölümde 43 ülkeden 218 yönetmenin toplam 210 filmi gösterileceği festivalde futbola dair üç farklı film de sinemaseverlerle buluşacak.

Güzel Adam Süreyya – Ulusal Belgesel Yarışması

İstanbul Film Festivali’nin belgesel sinemayı ve belgeselcileri desteklemek amacıyla düzenlediği Ulusal Belgesel Yarışması’nda gösterilecek belgesellerden 10 film Türkiye prömiyerini İstanbul Film Festivali’nde yapacak.

Ulusal Belgesel Yarışması’nda yer alan ‘Güzel Adam’ Süreyya Soner, namıdiğer Malzemeci Süreyya’nın hayat hikayesine odaklanıyor. 2011’in kış aylarında İnönü Stadyumu’nda yolları kesişen filmin yönetmeni Gökçe Kaan Demirkıran ile Süreyya Soner’in dostluğa dönüşen ilişkisi sayesinde şekillenen film Türk futbol tarihinin canlı hafızası haline Süreyya Soner’in hayatına mercek tutuyor. Süreyya Soner, uzun yıllardır Beşiktaş futbol takımının malzemecisi olarak çalışmaktadır. Futbol ve İstanbul çok hızlı değişmekte ama Süreyya hiç değişmemektedir. Bir futbolcu kadar şöhretlidir ve farklı kuşakların tanıdığı bir futbol karakteridir. O bir futbol emekçisidir. Beşiktaşlı bir belgesel yönetmeni olarak Gökçe bir süre sonra Süreyya’ya şu teklifle gider: “Hayat hikâyeni belgesel film yapalım, ne dersin?” Ve ekler, “Beşiktaş’la birlikte bütün hayatını…” Güzel Adam Süreyya, Malzemeci Süreyya’nın biyografisiyle birlikte kent tarihinin ve Beşiktaş tarihinin izlerini sürüyor.

http://film.iksv.org/tr/otuzyedinci-istanbul-film-festivali-2018/guzel-adam-sureyya

Taş Devri Firarda – Vodafone Red Galaları

İstanbul Film Festivali’nin en sevilen bölümlerinden ve Vodafone Red sponsorluğunda gerçekleştirilen Vodafone Red Galaları’nda geniş kitlelere seslenen, ünlü yıldızları usta yönetmenlerle buluşturan ve sezonun merakla beklenen gişe yıldızı 12 filminin Türkiye’deki ilk gösterimleri gerçekleştirilecek.

Chicken Run, Wallace and Gromit ve Shaun the Sheep’in yaratıcısı, Oscar’lı canlandırma ustası Nick Park’ın yeni filmi, taş devrinde geçen, çok eğlenceli, çok hareketli bir stop-motion film. Ses kadrosu yıldızlarla dolu filmde mağara adamı Dug, bronz aletlerle köy topraklarını kazıp maden çıkarmak isteyen istilacılardan kabilesini korumaya çalışıyor. Yufka yürekli ve biraz şaşkın Dug, hem Bronz adamların elinden kurtulmak hem de istilayı sonlandırmak için Real Bronze futbol takımına meydan okumaya karar veriyor. Taş Devri Firarda hem tüm ailenin birlikte izleyebileceği çok şenlikli bir film hem de futbolun tarih öncesinde doğuşunu anlatan bir komedi. Üstelik altyazılı izlemek için tek şansınız.

http://film.iksv.org/tr/otuzyedinci-istanbul-film-festivali-2018/tas-devri-firarda

Sonsuz Futbol – NTV Belgesel Kuşağı

Göçmenlikten, toplumsal ve ekonomik krizlere, sinemadan siyasete, müzik ve sanattan cinselliğe, teknolojiden savaşlara, modadan yemek kültürüne farklı konularda dünyanın dört bir yanından 12 belgesel, 12. kez NTV’nin sponsorluğunu üstlendiği NTV Belgesel Kuşağı’nda izleyicilerle buluşuyor.

Çağdaş Romen sinemasının en yetkin yönetmenlerinden Corneliu Porumboiu, bu kez şaşırtıcı toplumsal dramlarından uzaklaşarak tüm dünyanın ortak ilgisini toplayan ender etkinliklerden futbola odaklanıyor, ama elbette kendi tarzında. Filmde Porumboiu, 80’lerde futbol oynarken bacağını kıran eski futbolcu yeni bürokrat arkadaşı Laurentiu Ginghina ile sohbet ediyor çünkü Ginghina kendince bir “futbol devrimcisi”, amacı da bu sporu “Sonsuz Futbol” adını verdiği bir versiyona yükseltmek. Devrimci fikirleri arasında korner köşelerini kırparak sahayı sekizgene dönüştürmek de var. Futboldan Avrupa Birliği’ne binbir konuya değinen Sonsuz Futbol; umut, değişim, yaşam ve elbette futbol hakkında eğlenceli bir belgesel.

http://film.iksv.org/tr/otuzyedinci-istanbul-film-festivali-2018/sonsuz-futbol

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Neno

Neno

4 ay önce
Sözlü

Sözlü

4 ay önce