Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

BisikletFransa Bisiklet Turu 2016İhtimal

Tour de France'ın en büyük favorisi yine Chris Froome. Peki Froome nasıl geçilebilir?

*Cyclingnews’de Chris Froome hakkında yayınlanan Robert Millar imzalı bu yazının orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.

Chris Froome’un 2016 Fransa Bisiklet Turu için favori olduğu inkar edilemez bir gerçek. Bu sene zamana karşı etapların uzunluğu daha az olsa da son şampiyon, üç haftanın ardından sarı mayonun giymesi beklenen isim olarak yarışa başlıyor. Buna rağmen Paris’te podyumun en üstünde yer almak isteyenler için hâlâ umut var. Geçtiğimiz yıl gösterdi ki Froome son etaplarda zayıf kalabiliyor ve takımı Team Sky bu sene katıldıkları yarışları önceki senelerde onlardan görmeye alıştığımız gibi domine edemedi.

Hava şartları Geraint Thomas, Mikel Landa, Wout Poels ve Froome’un kendisine pek nazik davranmıyor. Yağmurlu ve soğuk havalar şampiyonun yenilmezliğini ve güvenini sarsabilir ve işler geçen seneki gibi olmayabilir. Minimum kiloyla yarışmak bazı sonuçları da beraberinde getiriyor; kötü hava koşullarına daha az dayanıklılık ve gerektiğinde kullanabilecek daha az enerji bu sonuçlardan en önemlileri. Tour’da olası kötü havanın daha sık görülmesi onlar için sorun yaratabilir.

Fakat bu durum rakipleri için böyle bir sorun teşkil etmiyor. Hem Quintana hem de Contador soğuk ve sert hava koşullarına daha iyi dayanıyor ama ikisi de sadece buna güvenip yarışamazlar. Eğer Froome’un üçüncü Fransa Bisiklet Turu’nu kazanmasını istemiyorlarsa daha akıllı yarışmak zorundalar.

Ayrıca daha da acımasız olmak zorundalar. Sadece onlar değil, bütün genel klasman adayları kendileri için bir şans yaratmak istiyorlarsa önce Sky tehdidini bir şekilde ortadan kaldırmak zorundalar. Bu durum belki çok adil değil ama kimse böyle bir yarışın adil olacağını söylemedi. Movistar, Tinkoff ve diğer takımlar genel klasman hedefinin beraberinde getirdiği sorumlulukları kabul ettiği sürece – Sky’a direkt olarak “Siz favoriniz, iş size kalmış” diyebilirler – sonuç yine değişmeyecek: Son üç kilometrede tempoyu belirleyen yine Sky olacak ve Froome atağını yapıp en yakın rakibine bir dakika fark atacak.

Bunun yerine Quintana ve Contador, Sky ve Froome’u planlarının dışına çıkmaya zorlamalı. Tıpkı daha önce yapıp bunun faydasını da gördükleri gibi… Aynı şey Richie Porte ve Tejav van Garderen için de geçerli. Bireysel olarak hiçbiri Froome kadar güçlü değil, bu yüzden eğer bir şanslarının olmasını istiyorlarsa birlikte yarışmalı ve Froome’u baskı altına alıp onu daha zorlu durumlara sürüklemeliler.

Sky ve Froome’u yakalamak zorunda olmayan Fabio Aru ve Thibaut Pinot’nun atak yapması beklenen rekabet için iyi bir haber olur. Diğer favoriler bunu daha önceki yarışlarda yapmışlardı. Ve bu durum genellikle Sky ve Froome’un başka kimsenin yakınına bile yaklaşamadığı ve 15 dakika kadar devam edebilen bir tempo verdiği ilk dağ etabından sonra yaşanır. Umarım bir şekilde bundan ders alırlar yoksa sekizinci etaptaki Col d’Aspin tırmanışı birçok bisikletçinin umutlarının sonu olabilir.

Bu seneki yarışın rotası Contador’un karakteristik özelliklerine önceki senelere göre daha uygun ama Movistar ve -muhtemelen- Astana, Sky’dan daha iyi tırmanışçılara sahip. Contador bunu biliyor. Bu yüzden çok daha akıllı yarışmak zorunda ve şüphesiz ki bunu yapacaktır. Aynı şekilde Quintana’nın da daha akıllı olmasını ummak zorunda. Kolombiyalı izlemeyi göze alıp bekleyebilir ancak takımı bazı etaplara kumar oynayıp rakip atakları takip etmemeyi tercih edebilir.

Prolog ve takım zamana karşı etaplarının olmaması nedeniyle Tour bu sene tahmini daha zor bir hal aldı. Sky’ı ve Chris Froome’u devirmek isteyen takımlar onları baskı altına almak zorunda. Ve bu baskı ilk günden son güne kadar devam etmeli…

Çeviri: Hakan Yılmaz

İlginizi çekebilecek diğer içerikler