Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

Diğer SporlarHikayeler Biter Anılar Kalır

Crucible Tiyatrosu'nda sergilenen 17 günlük oyun, ‘en iyi kurgu dalında’ ödülleri toplayacak gibi görünüyor.

2015 Snooker Dünya Şampiyonası, 5 Mayıs gecesi Stuart Bingham’ın Shaun Murphy’yi 18-15 yendiği muhteşem bir finalle bitti. Turnuva, 86 ile en çok 100’lük seri yapılan Dünya Şampiyonası oldu ve bu sayı 70’i geçtiği için sponsor Betfred bir çocuk hastanesine 25 bin sterlin bağışladı. Hikayesi bol turnuvayı geniş özet tadında izleyelim.

Ronnie ve çoraplar

Craig Steadman’a karşı oynadığı maçta, ayakkabısının ayağına vurmasını sorun etmeyen ‘Roket’, bir anda ayakkabılarını çıkarıverdi. ‘Ronnie’, bir süre çoraplarıyla oynadıktan sonra ise turnuva direktörü ile ayakkabılarını değişerek yoluna devam etti. Bu sporda gelmiş geçmiş en yetenekli ve en çok izleyici çeken oyuncu olan Ronnie O’Sullivan turnuva boyunca yine kendi şeytanlarıyla mücadele etti. Bir turnuvada daha ”aslında istese neler yapar” dedirten İngiliz’in bize verdiği ders ise disiplin ve kazanma isteğinin yetenekten daha önemli olduğuydu.

Aklı bir karış havada

Turnuva boyunca iyi kötü her vuruş sonrası gülümsemeyi ihmal etmeyen Ding Junhui bir türlü yüzde yüz konsantrasyon sağlayamıyordu ve bunun bedeli ağır oldu. 147’ye giderken anlık unutkanlık sonucu -hem de siyaha gidebileceği bir pozisyonda- maviye giden Çinli oyuncu durumu fark ettiğinde çuhaya kapandı. Tekrar siyahı denese de başarılı olamadı. Madalyonun diğer yüzünde ise maviyi pot yaptıktan sonra kalan kırmızıları siyahla oynayıp masayı temizleyerek yapabileceği 146 ile en yüksek seri ödülünü alacağı vardı ama ondan da mahrum kaldı. Bu hikayenin bize öğrettiği ise küçük kazançlar için büyük hedeflerden vazgeçilmemesi gerektiğiydi.

Gülümseyen genç adam

Anthony McGill, son şampiyon Mark Selby’yi yenip Shaun Murphy karşısında saygıdeğer bir oyun oynadı ve “bu çocuktan olur” dedirtti. Eleme turlarını geçtikten sonra Crucible Tiyarosu’nun fotoğrafını çekip “Burada oynayacağıma inanamıyorum. Çok mutluyum” diye tweet atan İskoç oyuncunun yüzündeki gülümseme ne olursa olsun eksilmedi. Yaşın sadece bir sayı olduğunu ve tecrübenin de her şey olmadığını hatırlatırken decider’da bile pozitif oynamasıyla “canını sıkmayacaksın hayatta; o zaman her şey daha kolay” dedirtti.

https://www.youtube.com/watch?v=7TJX_KqfhT0

Alkışlamak ne güzel

Çiçeği burnunda triple crown sahibi Shaun Murphy herkese centilmenlik dersi verdi. Üçüncü Dünya Şampiyonası finalinde ikinci zaferini kazanmak için istekayı eline alan Murphy, Bingham’ı rüyasından uyandıramadı. Bozamadığı rüyaya eşlik etmeye karar vermiş olacak ki ayağa kalkıp rakibini çok güzel bir gülümsemeyle uzun bir süre alkışladı. Snooker dünyasında ‘çirkef’ olarak algılanan ve pek de sevilmeyen Murphy bu hareketi sonrasında sempati puanlarını da hanesine yazdırdı.

https://www.youtube.com/watch?v=YkkNNDTYSfM

Bileğinin hakkıyla Bingham

Sadece şanslı bir underdog olarak değil, elit bir oyun oynayıp bileğinin hakkıyla şampiyon olan Stuart Bingham yıllar sonra bile anlatılacak muazzam bir hikayenin yıldızı oldu. Kendisinin 2015 Dünya Şampiyonası karnesi bayağı bir kuvvetli olsa da bir türlü anlaşamadığı eski arkadaşı Ronnie O’Sullivan’ı elemesi, Judd Trump ile oynadığı decider‘da pot yaptığı kombine ve neredeyse tek başına turnuva kadar heyecan yaratan final maçının 31. frame’i belki de en çok akılda kalanlar. Profesyonel kariyerinin 20. yılındaki 1976 doğumlu oyuncu Dünya Şampiyonası’nda daha önce sadece bir kez ikinci turu geçebilmişti. Bu sene de bırakın favoriyi plase bile değildi ama bunlar umurunda bile olmadı. Bağıra bağıra “asla çok geç değildir” diyen Bingham, oyunun en güzel hikayesi oldu.

https://www.youtube.com/watch?v=0SdJxJiQIBM

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Kazanmak

Kazanmak

9 ay önce
Dönemler Üstü

Dönemler Üstü

10 ay önce