Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

FutbolHenry Onyekuru Kimdir?

Galatasaray'ın görüşmelere başladığını açıkladığı Henry Onyekuru'yu Emre Özcan'a sorduk...

Henry Onyekuru nasıl bir oyuncu? Galatasaray’a neler verebilir?

2016-17 sezonunda Eupen’de çok iyi bir performans göstererek parladı. Özellikle skor üretme anlamında müthiş bir grafik çizdi ve Everton tarafından transfer edildi. Oyuncudan beklentiler çok yüksekti ve o yaştaki bir oyuncu için gayet iyi bir miktara, 8 milyon Euro’ya anlaşma yapıldı. Everton, oyuncuyu aldığı gibi Anderlecht’e kiraladı. Orada çok iyi başladı, sezonun ilk yarısında yine golcü kimliğini gösterdi fakat ondan sonra ağır bir sakatlık geçirdi ve yaklaşık altı aydır sakat. Muhtemelen bu transferin mümkün olmasının sebebi de o sakatlık. Everton’ın oyuncuya dair daha büyük planları vardı, hatta ben bu yaz kampa götürmelerini bekliyordum fakat sakatlığın ardından bir sene daha kiralık kalmasına karar vermiş olabilirler.


[mailerlite_form form_id=2]


Ağırlıkla sol kenarda oynayan bir oyuncu olmakla beraber her iki kanatta da oynamaya müsait bir yapısı var. Tabii sol kenarda, özellikle bir kanat oyuncusu için çok golcü. Belçika Ligi’nde ortaya koyduğu profil buydu. Bunun yanında hazırlayıcılık özelliği var. Driplingi ve yaratıcılığı hiç fena değil, belirli standartların üzerinde. Bence daha önemlisi Galatasaray gibi Türkiye’de daha çok derin defanslara karşı mücadele eden bir takımda iyi bir performans gösterebileceği gibi açık alanı da seviyor.

Atletizmi hiç fena değil. Fizik olarak bence biraz problemleri var ki o sıkıntılar Belçika’dan sonra özellikle Türkiye gibi bir ligde problem yaratabilir. Ama onun dışında kiralık olarak transfer edilmesi bence gayet başarılı bir iş.

Garry Rodrigues’in yerine yapılmış bir transfer olduğu, yani Rodrigues’in gideceği düşünülebilir mi?

Tabii Garry Rodrigues de Onyekuru da sol kenar oyuncuları. Böyle düşününce gideceği akıllara gidebilir. Ama ben Fatih Hoca’nın Rodrigues’i tutmak isteyeceğini düşünüyorum. İkisi beraber de oynayabilirler. Belhanda’nın derine çekileceği bir denklemde, Gomis’in arkasında Rodrigues-Feghouli-Onyekuru üçlüsü özellikle iç sahada düşük profilli takımlara karşı düşünülebilir. Ben beraber oynayacakları farklı formüllerin bulunabileceğini düşünüyorum çünkü iki kenarda da oynayabilen oyuncular.

Fatih Terim gerektiğinde iki forvete de dönebilen bir hoca. Onyekuru, Gomis’in yanında ikinci forvet olarak kullanılabilecek özellikler de taşıyor mu?

Forvet olarak kullanılabileceğini sanmıyorum ama golü koklayabilen bir oyuncu olduğu için forvet arkasında düşünülebilir. Yine de bu, ana opsiyonlardan biri olmaz bence.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Tahterevalli

Tahterevalli

5 ay önce
Başka Bir Yol

Başka Bir Yol

8 ay önce
Hayal Albümü

Hayal Albümü

12 ay önce