Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

YorumGiro Bitti Mi?

2015 İtalya Bisiklet Turu'nun bitimine bir hafta kaldı. Peki Alberto Contador şampiyonluğu garantiledi mi?

Dikkat, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın eserlerinde en çok karşılaşılan kelimeler arasındadır. Birçok yerde, bilhassa denemelerinde, dehanın ölçü ve özen ile birlikte bu dikkatten doğduğunu söyler. Garp çoğu zaman bu sayede hayatın birkaç farklı alanında ön cephelere çıkmıştır.

Sporun birkaç saniyelik Vine’lara indirgenip izlendiği şu çağda dikkat, mühim mesele. Yoksa rezil olmanız an meselesi. İsterse dünyanın en iyi koçlarından biri olun, mola hakkınız kalmadığında mola almaya çalışırsanız sosyal medyanın o sabahki muhabbet konusu olursunuz. David Blatt gibi. Aynı şekilde boş kaleye topu yuvarlayamazsanız, tek başınıza giderken smaç kaçırırsanız ya da sahada durup dururken kayıp düşerseniz kendinizi Vine’da bulursunuz. Zira rezillik iyi satıyor.

Başarı da bazen rezillik kadar satıyor. Özellikle gerisinde zeka ve dikkat varsa. Zafer getiren o anlar da kayedediliyor, dağıtılıyor. Mesela geçen seneki Fransa Bisiklet Turu. Baştan sona muazzam bir performans ortaya koyan -Chris Froome’un beşinci etapta, Alberto Contador’un onuncu etapta veda ettiği yarışta- farkını hissetiren Vincenzo Nibali, belki onlar yarışta kalsa dahi kazanacağını göstermişti. Dağlardaki sıradışı ataklarından daha çok akıllarda kalan ise bu başarısının arka planındaki çalışmayı, özeni ve ölçüyü kanıtlayan bir an oldu.

“Ne var şimdi bunda?” diyenleri kısaca cevaplayalım. Nibali, pelotonda rahat bir şekilde giderken çapraz rüzgarların geldiğini hissetmiş, grubun bölüneceğini ve arkada kalanların zaman kaybedeceğini düşünerek öne gelmişti. Sarı mayoda avantajı büyüktü, dağlarda yanına yaklaşan bir rakibi yoktu, buna rağmen birkaç saniyenin bile önemli olduğunu biliyordu.

Alberto Contador, 2015 İtalya Bisiklet Turu’nda o birkaç saniyelerin peşinde koşmanın neler kazandırdığını bir kez daha kanıtladı. Favori geldiği ve ilk haftadan sırtına pembe mayo geçirdiği yarışta İspanyol bisikletçi en ufak zaman hesaplarında bile fark yarattı. Nasıl mı?  Sekizinci etapla buna başladı. Genel klasmanda en yakın rakibi Fabio Aru’nun iki saniye önünde güne başlayan Contador, ilk sprint kapısında atak yaptı ve liderlikteki farkını dört saniyeye çıkardı. Bu, o gün kimileri için önemsiz görünüyordu. Gerçekten de önemsiz olduğunu Contador kendisi gösterdi. Zira ikinci hafta yaptığı kazaya rağmen liderlikteki farkını epey arttırdı, mücadeleyi o iki saniyenin hiçbir şey değiştirmeyeceği bir noktaya götürdü.

Yine de bundan vazgeçmedi. 15. etaba Fabio Aru’nun 2:28 önünde girmişti. Madonna di Campiglio tırmanışında sona erecek gün, 40 kilometre kala geçilen Passo Daone ile iki kat zorlu hâle geliyordu. Etabın ortalarından itibaren Tinkoff-Saxo’daki kurmaylarını kaybeden ve yalnız kalan Contador’un karşısında güçlü bir Astana vardı, Aru ve dört domestikle birlikte. Beşli, Contador’u kontrol etmeye çalışıyordu. İspanyol bisikletçi bu markaj içerisinde uyanıklığını korudu, Pinzolo’daki sprint kapısından birkaç saniye daha almayı unutmadı. Rakiplerinin o birkaç saniye için kendini parçalaması gereken günde Alberto Contador bunu yaptı. O bonuslarla da yetinmedi, Astana’dan Mikel Landa’nın zafere gittiği etapta üçüncülüğü alarak Aru ile arasındaki farkı biraz daha arttırdı.

Şimdi, 2015 İtalya Bisiklet Turu’ndaki ikinci dinlenme gününe geldik. Artık yarışın bitimine bir hafta kaldı. Salı günü Aprica’da sona erecek muhteşem bir tırmanış etabı var. Cuma günü Cervinia’da sonlanacak 19. etap ve cumartesi Sestriere ile bitecek 20. etap geride kalan büyük dağlık günler.  Contador düşebilir, kaza yapabilir, mekanik bir sorun yaşadığında takım arabası ile arasındaki mesafe çok uzak olabilir. Bütün bunlar ona zaman kaybettirebilecek, Aru ile mücadelesinde geriye düşmesine neden olabilecek ihtimaller. Birkaç talihsiz senaryo.

Sorunlar, kazalar ve benzeri problemler dışında nerdeyse hiç kimse İspanyol bisikletçinin kaybedeceğine ihtimal vermiyor. Ve Contador, her şey yolunda giderse, kariyerine yeni bir sayfa daha ekleyecek. Bu zaferde zamana karşı yeteneği, dağlardaki atakları, tek başına kaldığında yaptığı savunma konuşulacak. Fakat biraz daha dikkatle bakanlar orada bir şeyin daha farkına varacaklar. Bazen birkaç saniye, birkaç saniyeden fazlasıdır.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler