Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

FutbolGenç Werner’in Acıları

Rusya 2018'e büyük umutlarla giden fakat gruptan dahi çıkamayan Almanya'da hayal kırıklığı yaşatan isimlerden birisi hiç şüphesiz Timo Werner...

2018 Dünya Kupası yaklaşırken beraberinde yapılan şampiyon tahminlerinde Almanya’nın adı öyle ya da böyle ön plana çıkıyordu. Her ne kadar hazırlık maçlarında istenen görüntüyü sergilemese de son dünya şampiyonunu favori olarak göstermemek kimilerine göre çok büyük bir yanlıştı. Fakat şu günlerde pek de yanlış olmadığını görüyoruz…

2014 Dünya Kupası Finali’nde Arjantin’e karşı sahaya çıkan Almanya 11’inde ileri uçta Miroslav Klose yer alıyordu. Yani kupa tarihinin en golcü ismi. Topu ona sağ salim ulaştırdığınızda en kötü ihtimalle rakip kalede bir tehdit yaratacağını biliyordunuz. Fakat Rusya’daki Almanya kadrosu takım hâlinde bu tehdidi yaratmaktan uzaktı, dolayısıyla üç maçta iki gol atarak (İkisi de İsveç’e karşı) saf dışı kaldılar. Peki son dünya şampiyonu, neden gruptan çıkamamıştı? Herkesin farklı bir cevabı var. O cevaplardan bazıları da Timo Werner’i hedef alıyor.

Takımın gol umudu olan 22 yaşındaki Werner’in Rusya’daki performansını bir kenara koyalım ve filmi en başa saralım. Stuttgart altyapısında futbola başlayan Timo Werner, Almanya’nın alt yaş kategorilerinde dikkat çeken isimlerden biriydi. 103 maça çıktığı Stuttgart’ta bir forvetten istenileni verdiğini söylemek zor. İki sezonda 14 gol atan oyuncu için asıl değişim RB Leipzig’in yolunu tuttuğu zaman gerçekleşti. Leipzig’in sponsor destekli bir takım olmasından dolayı oluşan kötü izlenim ve önyargı ile Werner’in ‘ukala’ ve hırçın tavrı da bir araya gelince, genç forvet Stuttgart taraftarı için tabiri caizse bir nefret objesine dönüştü.

RB Leipzig’deki ilk sezonunda ligde 21 gol atarak gol krallığında dördüncü sırada yer alan genç Werner; Sabitzer, Forsberg ve hatta Keita’nın sağladığı destek ve oluşturduğu alanla sonuca gitmeyi başarmıştı. Fakat geniş alanı seven ve alametifarikası sürati olan Werner, Almanya Milli Takımı’nda aradığı desteği ve ihtiyacı olan boş alanları bulamayınca hüsran kaçınılmaz oldu.

Werner’in yaratıcı bir forvet olmadığı aşikâr. Tavrından ötürü ‘sabıkalı’ olarak görülen futbolcunun ilk Dünya Kupası tecrübesinde kendisine uygun olmayan bir ortamda oynadığını da söyleyebiliriz. Fakat futbol sonuç oyunu, bir şekilde topu rakip kaleye atmalısınız. Almanya da bu konuda turnuva boyunca sıkıntı yaşayınca eleştiriler kaçınılmaz oldu, takımın bir numaralı seçimi Werner’in ‘acıları’ da ayyuka çıkmış oldu.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Başka Bir Yol

Başka Bir Yol

1 hafta önce
Hayal Albümü

Hayal Albümü

5 ay önce