Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

FutbolGary Medel Beşiktaş’ta Ne Yapar?

Beşiktaş'ın Inter'den transferi Gary Medel'in yeni kulübüne neler katabileceğini, Serie A'yı yakından takip eden spor spikeri ve yazarı Emre Özcan'a sorduk.

Daha önce çoğunlukla ön libero olarak izlediğimiz Gary Medel, Beşiktaş’ın stoper sorununa çare olabilir mi?

Bu sorunun cevabını verebilmek için Beşiktaş’ın stoper sorununun ne olduğunun belirlenmesi lazım. Eğer Pepe, 34 yaşı nedeniyle artık eski çevikliğini kaybetmiş bir oyuncu olarak görülüp yanına çabuk bir oyuncu alınması gerektiği düşünülüyorsa, Gary Medel müthiş bir çözüm olmayabilir. Ama oyuncunun özellikle son 5-6 yılda milli takım etkisiyle beraber savunma hattında daha çok forma giyen bir oyuncu haline dönmesi onu artık bir stoper haline getirdi ve oraya bir zenginlik getireceği kesin. Beşiktaş gibi rakip yarı sahaya yerleşmeye çalışan ve bu yüzden build-up oyununda geride pasör oyunculara ihtiyaç duyan bir yapıda, Pepe’den de teknik Medel’in varlığı toplu oyunda takıma büyük katkı sağlayacaktır. Öne çıkan savunma hattının kaybedilen toplar sonrası kontralara vereceği reaksiyon için Medel kötü bir oyuncu olmamakla birlikte beklerden kademe anlamında yardım alması gerektiğiyse kesin gibi görünüyor.

Medel’in orta sahadan stopere evrilme süreci nasıl gelişti? Bir savunma sanatçısı diyebilir miyiz, yoksa daha çok zorunlulukta taşın altına elini koyan tipte mi?

Medel’in stoper rolüne girmesinde tek etken milli takım ve Marcelo Bielsa. Her zaman, toplu oyunu topsuz oyunun önüne koyan Bielsa ve onun müridi Jorge Sampaoli, Şili’de sürekli radikal savunma hatları oluşturdular. Bunu yaparken Medel gibi yine 1.70 küsurluk Gonzalo Jara ve Jose Rojas gibi oyuncuları üçlü savunma oynarken birlikte kullandılar. Normalde bunun takımlara getireceği büyük tehlikeler (yüksek top savunamama) Bielsa ve Sampaoli’nin umrunda değildi çünkü bu iki teknik adam da topun sürekli kendilerinde olacağına inanan, bunu maksimize etmeye çalışan ve en güçlü oldukları bu oyunun keskinleştirmeye çalışan isimler. Bu yüzden radikaller ve biraz da bunu gerçeğe döndürebildikleri için çok başarılılar. Medel için savunma önünde oynarken bir savunma sanatçısı denebilirdi. Belki stoperde de denebilir. Zira gerçekten topa ve rakibe sert müdahale üretmede çok başarılı bir oyuncu. Savunmadaki lider karakteri zor durumlarda da öne çıkıyor. Bu yönden de oldukça iyi bir transfer.

Gary Medel hırçın yapısıyla biliniyor. Yanındaki partnerinin de Pepe olduğunu düşünürsek bu bir risk olabilir mi?

İki oyuncunun lig kariyerlerinde gördükleri toplam kırmızı kart sayısı 8. Çok büyük bir risk gibi görünmüyor.

Medel’in 1.71 boyunda olması eleştiri konusu oldu. Bir savunmacı için boy ne kadar önemlidir?

Eğer Marcelo Bielsa değilseniz ve sahada radikal işler yapmıyorsanız çok önemlidir. Medel’in stoper hattında Gökhan ve Caner/Adriano üçlüsüyle birlikte oynadığı düzlemde Beşiktaş’ın duran ve yan toplarda yiyeceği gol sayısında artış olabilir. Hatta artık sadece stoper değil, savunma önü oyuncuların da boyu ve hava hakimiyeti özellikle rakiplerin uzun top oynadığı maçlarda çok önemli hale gelebiliyor. Zaten biraz da bu nedenle Şenol Güneş’in oyuncunun transferine karşı olduğuna dair haberler çıktı. Dezavantaj getireceği kesin ama top kazanma ve pas kalitesinin getireceği artının yanında büyük dezavantaj yaratacağını düşünmüyorum.

Gary Medel’i, oyun karakteri olarak Felipe Melo’ya benzetenler çok fazla. Melo, Türkiye’den bir fenomen olarak uğurlandı diyebiliriz. Medel de aynı etkiyi yaratabilecek potansiyel mevcut mu?

Bunun için hangi rolde ve hangi oyuncularla birlikte oynayacağı önem kazanır. Muhtemelen stoper hattında başlayacak ama Medel’in asıl değeri Atiba’nın yaş odaklı muhtemel düşüşüyle beraber önümüzdeki sezonla birlikte savunma önüne geçişiyle ortaya çıkabilir. Zaten transferin kalitesinde de en büyük etken bu. Hem bu sezon stoper rotasyonunu genişletecek, hem de takımın merkezinin kalbinde yer alan Atiba’nın iyice yaşlanmasıyla onun yerini alacak olan Medel, sadece bu nedenle bile çok doğru bir transfer. Felipe Melo’ya bazı açılardan benzemekle beraber bence genel olarak oldukça farklı oyuncular. Ama yaratacakları etkinin benzer olma ihtimali elbette var.

Omurgası yaşlanan bir kadro olarak Beşiktaş için bir diğer 30 yaş ve üzeri ismi kadroya katmasını nasıl değerlendirmek gerekir?

Bunu iyi değerlendirmek pek mümkün değil. Beşiktaş transfer döneminde şu ana kadar rotasyon oyuncusu Orkan Çınar dışında, sadece 30 yaş üstü transferler yaptı. Takımın iskeleti zaten yaşlıydı ve var olan bu oyuncular da bu sezon +1 yaşla mücadele edecek. Şampiyonlar Ligi’nin devam ettiği düzlemde bu sezon bunun daha büyük problemler çıkarma ihtimali az değil. Bu yüzden kadro genişliğini transfer dönemi bitene kadar biraz daha artırmak mantıklı bir hamle olabilir.

Valbuena Fenerbahçe’de Ne Yapar?

Pepe Beşiktaş’ta Ne Yapar?

Badou Ndiaye Galatasaray’da Ne Yapar?

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Tahterevalli

Tahterevalli

5 ay önce
Başka Bir Yol

Başka Bir Yol

8 ay önce
Hayal Albümü

Hayal Albümü

1 sene önce