Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

FutbolGenelFUT Champions Cup Başlıyor!

FIFA eWorld Cup yolundaki ilk büyük aşama bu hafta sonu başlıyor. Kupaya katılabilmek adına oyuncuları uzun bir yolculuk bekliyor.

EASPORTS, geçtiğimiz yıllarda FUT World Championship ve FIWC (FIFA Interactive World Cup) adları altında iki ayrı dünya şampiyonası düzenleyip oyunun en iyilerini belirliyordu. FIFA 18’le beraber bunu tek bir dünya şampiyonası haline getirdiler: FIFA eWorld Cup.
Fakat bu büyük turnuvaya katılmak hiç de kolay değil.

Özellikle son seriden beri FIFA’nın eSpor alanında artan popülerliği sayesinde oyun; FPS (birinci şahıs nişancı) ve MOBA (Çevrimiçi çok oyunculu savaş arenası) gibi sektörün vazgeçilmez oyun türleri kadar bilinmekte. Yeni oyun türlerinin gelişmesi, sponsor firmaların yatırım yapması ve eSporun her geçen gün hayatımıza girmesiyle beraber EASPORTS da bütün yıla yayılacak tek bir turnuva organize etmeye karar verdi.

FIFA 17 özelinde düzenlenen iki büyük turnuva ise büyük ilgi uyandırmıştı.

Berlin’de düzenlenen ve bölgesel finallerin (Avrupa-Amerika-Rest of World) galiplerinin bir araya geldiği FUT World Championship‘de Fransız Team Vitality eSpor takımının oyuncusu Chevrey “Vitality_RocKy” Corentin şampiyon oldu. RocKy kazandığı turnuvadan tam 160.000 dolarlık ödülün de sahibi oldu.

2004 yılından bu yana aralıksız devam eden FIWC‘da (FIFA Interactive World Cup) ise zafer UNILAD eSports oyuncusu Spencer “Gorilla” Ealing’in oldu. Aynı FIFA Dünya Kupası gibi takımların değil ülkelerin karşı karşıya geldiği bu turnuvada Gorilla, 200.000 dolarlık ödülün yanı sıra FIFA’nın Zürih’te düzenlediği ve yılın en iyi futbolcuların belirlendiği The Best ödül töreninde de yer alma şansını yakaladı.

Gelelim bu yılki yeni formatın aşamalarına.

FIFAseverlerin yakından bildiği Weekend League, çoğu oyuncu için Ultimate Team’in en heyecan verici, rekabetçi ve ödüllendirici modudur. EA’in açıklamasına göre Weekend League’e kalabilmek için 6 milyonun üzerinde kişi Daily Knockout turnuvalarında mücadele ediyor.

Weekend League’de elde edilen derecelerle beraber kazanılan FIFA puanları, coinler ve en önemlisi futbolcu paketleriyle oyuncular arası rekabet de bir o kadar artıyor. Hafta sonunda oynanan 40 maçta en iyi dereceyi yapan oyunculara özel ödüller de EASPORTS tarafından sunuluyor. 1 ayda yapılan 160 maçta ise aylık dünya sıralamaları belirleniyor.

FIFA eWorld Cup’a katılabilmek için ilk aşaması olan FIFA 18 Global Series’e kalmak gerekiyor. Bunun 4 ayrı yolu mevcut:

FUT Champions Cup: Yukarıda belirttiğimiz Weekend League’de, belirlenen aylarda (Kasım – Şubat – Mayıs) dünya sıralamasında ilk 64’te yer alan oyuncular FUT Champions Cup turnuvasında yarışma hakkı kazanırlar. FUT Champions Cup’da ilk 8’e kalan oyuncular Global Series playoff’larına kalırlar.

FIFA eClub World Cup: FIFA, geçen yıl FIWC ile beraber ilk kez FICWC‘ı (FIFA Interactive Club World Cup) da düzenlemişti. Bu turnuvada FIFA’da yer alan futbol kulüplerinin eSpor takımı oyuncuları karşı karşıya geliyor. EASPORTS bu turnuvayı da FIFA eWorld Cup içerisine ekledi. Tarihi henüz belirlenmeyen bu turnuvanın şampiyonu ve finalisti Global Series’e kalmaya hak kazanıyor.

2017’nin FICWC şampiyonu da Brondby eSport oyuncusu Marcus “ExpectSporting” Jørgensen olmuştu. ExpectSporting yeni sezonda ise Manchester City eSports adına organizasyonlarda yer alıyor.

Geçtiğimiz yıl bu turnuvaya katılan futbol kulüpleri ise aşağıda yer alıyor:

FIFA League Partners: Son 2-3 yıldır futbol kulüplerinin eSpor sektöründe yer aldığını haberlerde okumuşsunuzdur. Ülkemizden de Beşiktaş, Avrupa’da ise PSG ve Schalke 04 buna giriş yapan ilk kulüplerdendi. Öyle ki artık FIFA ligleri bile kurulmuş durumda. Hollanda’da e-Divisie, Fransa’da eLigue 1 ve Almanya’da Virtuelle Bundesliga federasyon onaylı FIFA ligleri olan ülkeler. Geçtiğimiz günlerde MLS de kendi FIFA ligleri olan eMLS’i tanıttı. FIFA League Partners kapsamında bu liglerde mücadele eden oyuncular ise Global Series’e kalmak için mücadele verecekler. Global Series’e kalacak oyuncu sayısı ve turnuva tarihi ise henüz belli değil.

FIFA Lisanslı Eleme Turnuvaları: FIFA tarafından onayı alınmış turnuvalardan oyuncuların katılacağı bu aşamanın ise detayları henüz belli değil.

Her turnuvanın PS4 ve XBOX versiyonlarının mevcut olduğunu ve bu iki platform aracılığıyla organizasyonlara katılımın sağlandığını da hatırlatalım.

Bu aşamalarda başarı sağlamış oyuncular, haziran ayında düzenlenecek Global Series play offlarına kalırlar ve en başarılı 16 oyuncu FIFA eWorld Cup Büyük Finali’nde mücadele etmeye hak kazanır. Global Series ve Büyük Final’in nerede yapılacağı henüz kesinlik kazanmamıştır.

Bu büyük turnuvanın ilk ayağı olan FUT Champions Cup ise 26-28 Ocak tarihlerinde Barcelona’da gerçekleştirilecek. XBOX ve PS4’de kasım ayındaki Weekend League dünya sıralamasında ilk 64’te yer alan toplam 128 oyuncu, en iyi 16 oyuncudan biri olup Global Series playoff’larına kalmaya çalışacak.

FUT Champions Cup’ta aynı zamanda 200.000 dolarlık bir ödül havuzu da mevcut. Şampiyon oyuncu 22.000, ikinci 14.000, üçüncü ve dördüncü oyuncular ise 10.000’er dolarlık para ödülünün sahibi olacaklar. İlk 64 sıraya kalan diğer oyunculara da ödül havuzundan eşit miktarlarda para ödülü de dağıtılacak.

Türkiye’den Space Soldiers eSpor takımı oyuncusu Emre “Riv9” Kayır, kasım ayında Weekend League’de elde ettiği 156 galibiyetle FUT Champions dünya sıralamasında 21. sırada kendine yer bulmuş ve Barcelona’ya gitmeye hak kazanmıştı.

Bu hafta cumadan pazara kadar sürecek olan etkinlik, EASPORTS’un YouTube ve Twitch kanallarından gün boyu canlı yayınla izlenebilecek.

Görsele tıklayarak kanala erişebilirsiniz.

Hazırlayan: Murat Gül

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Marka

Marka

3 gün önce
Ev Sahibi

Ev Sahibi

1 hafta önce
Aynanın İçinden

Aynanın İçinden

1 hafta önce