Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

BasketbolEuroBasket 2015GündemFLEMING’İN YOLU

Chris Fleming bir sabah bunaltıcı düşlerden uyandığında kararını verdi. Hayır, aslında öyle olmadı.

Bir telefonun hayatını baştan aşağı değiştirdiği insanları genellikle Hollywood’da görürüz. Senaryo bellidir. Telefon gelir ve artık hiçbir şey eskisi gibi olmaz.

1994 yılında Chris Fleming bir film setinde değildi. Richmond’da, üniversiteyi yeni bitirmiş, 24 yaşında bir doktor adayıydı. Kalp damar cerrahisi kliniğinde çalışıyor ve spor bilimleri üzerinde uzmanlaşmak istiyordu. O telefon, bir yaz günü geldi.

“Almanya’da profesyonel basketbol oynamak ister misin?” dedi hattın öbür ucundaki ses. 1.91 boyundaki Chris, çok yetenekli değildi ama o dönem Alman basketbolunda kariyer yapmak için başka niteliklerin de yeterli olabileceğini biliyordu. Teklifi kabul etti. Basketbolcu olacaktı.

20 yıl sonra bugün, Chris Fleming Alman Milli Takımı’nın koçu.

Dirk Nowitzki'nin Almanya formasıyla belki de son turnuvası... Fotoğraf: Getty Images
Dirk Nowitzki’nin Almanya formasıyla belki de son turnuvası… Fotoğraf: Getty Images

Ömür boyu dost
Fleming kariyerinin bu aşamalara gelmesini bir anlamda sınıf arkadaşı Jimmy Shields’a borçlu. Çocukluğunda New Jersey’de beraber basketbol oynayan ikilinin arkadaşlıkları daha sonra aynı eve çıkacak kadar ilerledi. Hem Chris hem de Jimmy basketbol oynamaya devam etmek, profesyonel kariyer yapmak istiyordu. Ama sadece biri Avrupa’dan kontrat kapabilecekti.

Aralarından sözleşme imzalayan Jimmy oldu. Almanya’nın kuzeyinde, Bramsche’den bir takımla anlaşan Jimmy Shields artık profesyoneldi. Chris ise tıp alanında uzmanlaşmaya devam ediyordu. İki arkadaş, şimdiye kadar ilk kez bu kadar uzun süreyle ayrı kalmışlardı. Hamleyi Shields yaptı.

Jimmy, Bramsche’de tanıştığı bir menajer vasıtasıyla Chris’e takım bulmuştu. Arkadaşının Bramsche’den çok uzak olmasını da istemiyordu; bu sebeple evinden sadece bir tren durağı uzaklıkta olan Quakenbrück ideal seçenekti. Şehrin takımı o dönem QTSV Quackenbrück ismiyle mücadele ediyordu. O takım daha sonradan Artland Dragons ismini alacaktı.

Chris Fleming 1994-2000 yılları arasında Dragons (QTSV) formasını giydi. Oyunculuğu bıraktıktan sonra takımın başına geçti, “arkadaşının tavsiyesiyle geldiği” şehirde sekiz sene koçluk yaptı. 1970’lerden beri Almanya 1. Ligi’ni göremeyen Quackenbrück’ü namağlup şampiyonluğa ulaştırdı, şehrin kahramanlarından biri oldu. Toplamda 1994-2008 arasında tam 14 sene Quackenbrück’te kaldı.

Fleming bugün bile röportaj verirken, “Eğer şu an Almanya Milli Takımı’nın koçuysam, bunun sorumlusu Jimmy’dir” diyor.

Chris Fleming 2010, 2011, 2012 ve 2013'te Brose'yi Bundesliga şampiyonluğuna taşıdı.
Chris Fleming 2010, 2011, 2012 ve 2013’te Brose’yi Bundesliga şampiyonluğuna taşıdı.

“Antrenörlüğü özledim”
Chris Fleming, Almanca konuşurken kelimelerini dikkatlice seçiyor. Nispeten ağırbaşlı, biraz yavaş ama kesinlikle İngilizce’sinden farklı bir kelime dağarcığıyla değil. Almancayı zekice, dikkatli ve detaylı analiz ederek kullanıyor.

Almanya’daki 14 yıllık antrenörlük kariyerinde genellikle doğru kararları verdiğini de görüyoruz. Sekiz yıl Dragons kariyerinde Bundesliga’ya yükselme başarısı gösterdi. Bamberg’deki altı yılının dördünde ligi kazandı. Üç de Almanya Kupası şampiyonluğu elde etti. Brose’yle üst üste beşinci şampiyonluğu yaşayamadığı zamansa sürpriz bir şekilde takımı bıraktı. Oysa ki sözleşmesi iki yıl daha uzatılmıştı.

San Antonio, Oklahoma City ve Philadelphia’da organizasyonların davetlisi olarak teknik ekibe destek veren Fleming, özellikle sezonun ilk yarısında antrenörlük yapmayı çok özlediğini itiraf ediyor. 45 yaşındaki antrenör gelecek sezon Denver Nuggets’ta Michael Malone’un yardımcılığını üstlenecek.

“Avrupa’da da Milano ve Real Madrid bünyesinde çalıştım. Gerek ABD, gerek Avrupa’daki bu deneyimlerim bana yeni bakış açıları kazandırdı. Ama antrenörlük yapmayı özlediğimi gizleyemeyeceğim. O hissiyatı yeniden kazanmak harika.”

*Alman gazeteci Theo Breiding’e teşekkürler…

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Doğru Zaman

Doğru Zaman

1 hafta önce
Bielsa Gibi

Bielsa Gibi

4 hafta önce