Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

Gündem“Bir sanat eseri gibi”

Fotis Katsikaris, Fenerbahçe Ülker'in sezonunu analiz etti.

Yunanistan Milli Takımı’nın koçu Fotis Katsikaris, Euroleague bünyesinde düzenlenen antrenörlük semineri için Madrid’deydi.

Katsikaris, Final Four’daki Real Madrid – Fenerbahçe Ülker eşleşmesini Socrates için analiz etti.

*Röportajın tamamı gelecek aylarda Socrates Dergi’de olacak.

Fenerbahçe Ülker, Real Madrid’i yenmek için ne yapmalı?
Maçın gidişatını Fenerbahçe Ülker’in tempoyu kontrol edip edemeyeceği belirleyecek. Real Madrid, herkesin bildiği gibi, koşmayı seven bir takım ve açık alanda çok sayı üretiyorlar. Ama elbette, burası Final Four. Teknik, taktik analizlerin yanında şunu da söylemek lâzım: Antrenörler, sezonun geri kalanından daha farklı bir hissiyata sahip olacak. Oyuncuların kendilerine güveni zirve yapacak. Yani, oyun analizinin yanında duygusal faktörlerin de altını çizmek gerek.

Fenerbahçe, rakibinin şut denemelerini kısıtlamalı. Bunun için bir yandan da hücum ribaundlarına dikkat etmeleri gerekiyor. Yarı alan savunmasında, yani 5-5’te, Real Madrid’in dış oyuncularına yapılacak agresif savunma yeterli olmaz. Felipe Reyes ve Gustavo Ayon gibi oyuncuların efektifliği minimuma indirilmeli.

Peki bu sezon farklı olan ne? Obradovic’in güveni? Bjelica? Gherardini?
Fenerbahçe Ülker bu sezon güzel bir tablo, bir sanat eseri gibi. Tabloda bazı boyaların eksik olduğunu sezon başında fark ettiler ve onları tamamlamaya çalıştılar. Denediler, çalıştılar ve artık tablo bitti. Madrid’de olmayı sonuna kadar hak ediyorlar.

Dünkü basın toplantısında Zeljko Obradovic sürekli gülümsedi, espriler yaptı. Çok rahat gözüküyordu. Pablo Laso’da ise tam tersi bir durum seziyoruz. Bu vücut dili farkını nasıl ele almak gerek?
Bence bu normal. Yani, duruma Laso’nun perspektifinden bakmaya çalışınca normal geliyor. Real Madrid devasa bir kulüp ve önünde, Madrid’de düzenlenecek bir final four var. Pablo Laso? Kazanmak zorunda. Başka çaresi yok. Taraftar, başkan, kulüp çalışanları… Herkes talepkâr. Ki son iki sezon finalde kaybeden bir kulüpten bahsediyoruz. Baskı son derece doğal.

Fenerbahçe’de ise Final Four’u herkesten daha iyi bilen biri, Zeljko Obradovic var. Gerçekten, bir baskı yaşıyorsa bile size hissettireceğini düşünüyor musunuz? Bunu sezdiği an önemlerini alır. Tüm takımının da duygularını kontrol etmesini sağlar. Zeljko’nun onları olabilecek en iyi şekilde hazırladığını düşünüyorum. Hatta düşünüyorum demeyeyim, biliyorum.

BILBAO, SPAIN - MARCH 28: Fotis Katsikaris during the Turkish Airlines Euroleague Play Off A Game Day 3 between Gescrap BB v CSKA Moscow at Bilbao Arena on March 28, 2012 in Bilbao, Spain. (Photo by Aitor Arrizabalaga/EB via Getty Images)
Fotis Katsikaris, 2010-11 ACB playofflarında Bilbao’yu finale taşımıştı.

Final Four’da favoriniz kim? Mesela Dimitris Itoudis – Zeljko Obradovic finali… Tuhaf olmaz mı?
O evet, biraz garip olabilir. Saklayabilecekleri tek bir sır dahi yok. Hem Dimitris hem Zeljko, birbirlerinin nasıl düşünebileceğini biliyor. Mesela maçta bir pozisyon oldu diyelim. Muhtemelen Dimitris ilk olarak, “Ya şu an Zeljko kesin böyle düşünüyordur” veya Obradovic, “Dimitris’in aklındakini biliyorum” diyecektir.

Hafta boyunca yazılanları okudum ve gerçekten benim de net bir favorim yok. Ben de her takıma ilk etapta yüzde 25 verenlerdenim. Daha sonra, CSKA’yı yüzde 1 artırarak avantajlı konuma yerleştiriyorum. Ama gerçekten, çok açık ve tahmin edilebilirliği düşük bir Final Four.

Antrenörler için de ilginç bir hafta sonu olacak. Taktiksel anlamda, çok yüksek kalitede maçlar bekliyorum. Olimpiakos, savunması, kimliği ve güçlü kişiliğe sahip oyuncularıyla farklı bir yerde. Fenerbahçe’de daha önceden söylediğim gibi, Final Four üstadı Zeljko Obradovic var. Real Madrid tarzıyla diğer takımlardan ayrılıyor. Çok daha serbest, hızlı ve dikine oynuyorlar. Galiba aynı şeyleri söylemeye başladım. Tam olarak ben de bilmiyorum ne diyeceğimi.

Ama bir Yunan olarak çok gururluyum. Dimitris Itoudis ve Giannis Sfairopoulos, iki vatandaşım burada. Onun haricinde Real’den Bourousis ve Fenerbahçe’de Zisis de Madrid’de. Yani her halükarda bir şampiyon bizden çıkacak! Bu da Yunan basketbolu için çok önemli. Bir şampiyona ihtiyacımız var.

IMG-20150511-WA0005
Fotis Katsikaris’in gözünden: Pablo Laso’nun bir numaralı seti.

1) Sergio Llull & Sergio Rodiguez ikili oyunundan sonra; 1 numara, 5 numarayla paslaşır. Jaycee Carroll ve Rudy Fernandez de boyalı alana girer. 1 ve 2 numara birbirine yakın durur.
2) 5 numara topu handoff’tan 3 numaraya teslim eder.
3) 1 numara, 2’nin yanına, boyalı alana kat eder.
4) Hücum, takımın seçeneğine göre şutla, alçak posta verilen pasla ya da tepeden kullanılan şutla noktalanır.

*Katsikaris çizimi için KIA’ya teşekkürler.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Tahterevalli

Tahterevalli

5 ay önce
Harika Çocuk

Harika Çocuk

6 ay önce
Sıfır

Sıfır

7 ay önce