Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

BasketbolEuroLeague’de Play-off Vakti

EuroLeague'de çeyrek finaller geldi çattı. Peki kimler adını Belgrad'daki Final Four'a yazdıracak? Uzmanlarına, son sekiz tahminlerini sorduk...

30 maçlık normal sezon periyodu geride kaldı ve Belgrad’ın ev sahipliği yapacağı 2018 Final Four’u için son viraj dönülüyor. 8 takımın beş maç üzerinden oynayacağı play-off serilerinin kazananları, Sırbistan’ın yolunu tutacak. Uzmanlara seri tahminlerini ve onlar için en öne çıkan noktayı sorduk.

CSKA – Khimki

Kaan Kural: 3-0 CSKA. Khimki’nin yaptığı her şeyi CSKA bir seviye üstte yapıyor ve iki Rus takımı olduğu için ters gelme gibi bir ihtimal de yok. CSKA hem rakibi hem de onları nasıl yeneceğini iyi biliyor.

Emir Alkaş: Bence Khimki’nin gardı düştü, o yüzden 3-0 CSKA diyorum. Şehir değiştirmeyecek olmaları da çok büyük avantaj CSKA için.

Caner Eler: Kyle Hines’ın sakatlığına rağmen CSKA seriyi rahat kontrol edebilir. Khimki maç içi iniş çıkışlı bir takım. Shved’in o gün nasıl oynamak isteyeceğine çok bağımlılar. Bartzokas’ın psikolojisi bozuldu iyice bu konudan dolayı (bu arada kenarda onun mimiklerine dikkat). Takım olarak oynarlarsa (Real Madrid deplasmanı gibi) bir maçı belki ama çok az bir belki ile çalma şansları olur. Tahminim CSKA’nın buna izin vermeyeceği yönünde.  3-0 CSKA.

Uğur Ozan Sulak: CSKA 3-0 Khimki. Georgios_Bartzokas_DQ.gif

Onur Erdem: CSKA güle oynaya Final Four yapar. Khimki’nin yaptığı yapacağı en fazla bir maç çalmak olur ancak ona da pek ihtimal vermiyorum. 3-0 CSKA…

Buğra Balaban: 3-0 CSKA. Khimki, play-off oynayacak takımlar arasında savunması belki de en kötü ekip konumunda ve bu durum, CSKA karşısında işlerini kolaylaştırmayacak.

Austin Green: CSKA 3-0 Khimki, çünkü Kyle Hines olmasa dahi basitçe açıklamak gerekirse CSKA çok fazla yeteneğe sahip.

Çağrı Turhan: CSKA 3-0 Khimki, çünkü CSKA’nın kadrosunu ve antrenörünü artı Khimki’nin kendi çapındaki istikrarsız yapısını hesaba kattığımızda CSKA burada takılacak bir takım değil.

Savaş Birdal: CSKA 3-0 diyorum çünkü bu sezon dört maç oynadılar ve hepsi çift haneli farklarla bitti; Khimki savunmasının CSKA’yı durdurabileceğini sanmıyorum.

Fenerbahçe Doğuş – Baskonia

Kaan Kural: 3-0 Fenerbahçe. Baskonia tempoyla zorlamaya çalışacak ama Fenerbahçe hem sağlıklı hem istim üstünde. Artı olarak play-off’larda 9-0’lık seri malum ve geleneği bozmayacaklardır.

Emir Alkaş: 3-2 Fenerbahçe diyorum. Zeljko Obradovic yönetiminde oynanan çeyrek final serilerinde neredeyse hiç zorlanmadılar. Ben burada bir maç kaybedeceklerini ve onun şokuyla ikinci maçı da kaybedebileceklerini düşünüyorum ama seriyi son maça taşıyacaklardır.

Caner Eler: Fenerbahçe Doğuş için bu turda en ters gelebilecek takımlardan biri belki de. Bilhassa da Pedro Martinez geldiğinden bu yana. Hem atlet-hızlı kısaları var hem de Shengelia ve Timma gibi isimlerle alçak posttan da oyun kuruyorlar. Granger’ın sakatlığı burada bir avantaj sağlayabilir elbette. Uzun rotasyonunda Voigtmann ve Poirier’nin dakikaları önemli. Yine de Obradovic’in takımın agresif savunma frekansını her play-off’ta olduğu gibi bu seride de arttıracağını düşünüyorum. Taktiksel olarak da avantaj Obra’da. Bir maç verebilir Fenerbahçe. Seri tahminim 3-1 Fenerbahçe Doğuş lehine.

Uğur Ozan Sulak: Fenerbahçe Doğuş 3-1 Baskonia. Ataşehir’deki maçlar tahmin edilenden de zor geçecek bence. Vincent Poirier seri genelinde sahada kalabilecek mi, göreceğiz. Pedro Martinez’in Kalinic’e Garino’yla cevap vermesi olası.

Onur Erdem: Baskonia’nın seriye iyi gireceğini ve ilk iki maçtan birini çalacağını düşünüyorum fakat bu, serinin kaderini değiştirecek bir galibiyet olmaz. 3-1 Fenerbahçe…

Buğra Balaban: Fenerbahçe 3-1. Baskonia Mart ayını rüzgar gibi geçse de parkede dağılmaya çok müsait bir takım ve Zeljko Obradovic, onları raydan çıkarmayı başaracaktır. Johannes Voigtmann ve Vincent Poirier’nin birlikte parkede yer aldığı anlarda ufak kıvılcımlar göstermişlerdi ACB’de; Fenerbahçe’nin güçlü pota altına karşı bu çarpışma merak ettiğim konuların başında gelecek.

Austin Green: Fenerbahçe Doğuş 3-1 Baskonia, çünkü Jayson Granger sakat ve Fenerbahçe zaten arka alan oyuncularını kıyasladığımızda büyük bir avantaja sahip.

Çağrı Turhan: 3-1 Fenerbahçe Doğuş. Baskonia’nın, birçok özelliğiyle Fenerbahçe’ye sorun çıkarabileceğini düşünsem de beş maçlık bir seride Zeljko Obradovic’e akıl oyunları yapabilecek, alternatif taktikler üretebilecek bir koça ihtiyaç var ve Pedro Martinez biraz daha işleri oluruna bırakmayı seven tipte biri.

Savaş Birdal: 3-1 Fenerbahçe Doğuş. Fenerbahçe hızlı gardlara karşı sorun yaşıyor ama Granger da sakatken Baskonia’nın o noktaya etki yapabilecek çok fazla ismi yok.

Olimpiakos – Zalgiris

Kaan Kural: 3-1 Olimpiakos. Oly hiç formda girmedi, hatta baya kör topal girdi play-off’a. Zalgiris ise tam tersi, son dönemde biraz tökezleseler de sezonun en büyük başarı hikayesi onlar. Fakat play-off olunca iş değişir. Zalgiris bir maç aradan çıkartabilir ama tecrübeli rakibi buraları oynamayı çok iyi biliyor.

Emir Alkaş: 3-1 Olimpiakos diyorum. Zalgiris’in bu formatta daha önce çeyrek final serisi oynamamış olması kaynaklı yaşayacağı tecrübesizlik onları avlayacaktır.

Caner Eler: Zalgiris’e karşı sempatim olsa da bu seride OLY’nin play-off tecrübesi ve saha avantajı ile kotarabileceğini tahmin ediyorum. Hem çok fazla stratejik hamlenin olduğu hem de çok büyük çekişmenin olduğu bir özel basketbol serisi bekliyorum. Tahminde en zorlandığım seri. 3-2 OLY diyorum.

Uğur Ozan Sulak: Olimpiakos 2-3 Zalgiris. Cüretkar bir tahmin olduğunu ben de kabul ediyorum ama biraz hissiyat, biraz da Saras.

Onur Erdem: 3-2 Olimpiakos diyorum… Nihayetinde ‘buraları oynamayı bilen’ bir takım, tecrübe farkıyla -yakın da geçse- seriyi alacaklarını düşünüyorum.

Buğra Balaban: Olimpiakos 3-2. Karar vermekte en zorlandığım seri; normal sezonu berbat üç sayılık isabet yüzdesiyle geçen Olimpiakos’un bu zaafını koç Jasikevicius’un ne kadar işleyebileceği bir anlamda Zalgiris’in umutlarının da ne kadar yeşereceğini belirleyecektir.

Austin Green: Oly 3-2, çünkü tecrübeliler, ev sahibi avantajına sahipler ve Zalgiris, Kevin Pangos’a yardım edebilecek, sırtını dayayabileceği ikinci bir oyun kurucunun eksikliğini hissedecektir.

Çağrı Turhan: Basketbol açısından oldukça vaatkar bir seri; yılın koçu Sarunas Jasikevicius’un  normal sezonun üzerine ne koyabilir, ne fark yaratabilir bunu merak ediyorum ama öte yandan Olympiakos hücum potansiyeli daha yüksek bir takıma sahip, ev sahibi avantajı ve kadronun kolektif tecrübesini de işin içine kattığımızda 3-2 Olympiakos diyorum.

Savaş Birdal: Çok ortadayım, gönlüm Zalgiris’e kayıyor ama 3-2 Olympiakos. İç sahada iki takım da maç vermez bence; Zalgiris sezon boyu çok iyi hücum etti ama play-off’ta Olympiakos onları raydan çıkarır, Spanoulis’in de devreye girmesiyle zor da olsa kazanırlar.

Panathinaikos Superfoods – Real Madrid

Kaan Kural: 3-2 Panathinaikos. Llull idmanlara başlamış ama oynamayacak, Campazzo’yu da kaybettiler ve her şey Doncic’in sırtına kaldı ki bu biraz zorlayacaktır Real Madrid’i. Panathinaikos da Mike James ve Adreian Payne eklemelerinden sonra iyi bir konuma geldi. Yine de çok çok ortada bir seri.

Emir Alkaş: Bu serinin 3-1 Panathinaikos yönüne gidebileceğini düşünüyorum. EuroLeague organizasyonu, Panathinaikos tarafıyla soğuyan ilişkilerini düzeltmek için onları düdüklerle de destekleyebilir.

Caner Eler: Bu seri de tahmini zor bir seri. Bilhassa Campazzo sakatlanınca ve saha avantajı PAO’da olunca daha da zorlaşıyor. Panathinaikos Nick Calathes’e bağımlı olsa da, bu şartlarda Real Madrid Luka Doncic’e daha bağımlı. Play-off’ta hücum sayısının düşüşü ve savunma dozajınında artmasını hesaba katarsak 3-2 PAO diyorum. Saha avantajı burada kritik unsur.

Uğur Ozan Sulak: Panathinaikos 3-2 Real Madrid. Panathinaikos, Luka Doncic’in savunmasında yeterli personele sahip; üstüne bir de Facundo Campazzo’nun yokluğu PAO’yu favori kılıyor. Yine de beşinci maça ihtiyaç duyarlar.

Onur Erdem: Panathinaikos’un Euroleague yönetimiyle yaşadığı gerginliği ve Luka Doncic’in Avrupa’ya veda sezonunda en azından bir Final Four yapmak isteyeceğini hesaba katıyor ve 3-1 Real Madrid diyorum.

Buğra Balaban: 3-1 Real Madrid. Panathinaikos’un hem serbest atışlarda hem de üç sayılık atışlarda yaşadığı sorunlar; play-off’ta başlarını çok ağrıtacaktır.

Austin Green: Real Madrid 3-1 çünkü Anthony Randolph ve Rudy Fernandez iyileşti, Luka Doncic parkedeki en iyi oyuncu olacak ve Panathinaikos serbest atış sokamıyor.

Çağrı Turhan: Son yıllarda gördüğüm en inatçı takım olan Panathinaikos yaptığı küçük hatalar yüzünden hak ettiği sonuçları alamadı, Real ise küçük parlamalardan skoru istediği yerlere çekebilen bir takım; Llull ve Campazzo yokken onlara çok ters gelebilecek bir guard rotasyonu var Panathinaikos’un ve ev sahibi avantajının da etkisiyle 3-2 Panathinaikos diyorum.

Savaş Birdal: 3-1 Real Madrid. Panathinaikos’un nasıl dördüncü olduğunu pek akla mantığa sığdıramadım; eğer Luka Doncic sezon ortasındaki formuyla oynarsa en fazla bir maç verir Real Madrid.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler