Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

Diğer SporlarRIO 2016En Zor Karar

2016 Rio Paralimpik Oyunları'nda yarışacak Marieke Vervoort, oyunların ardından ötanazi ile hayatına son vermeyi planlıyor.

*Bu yazının orijinali The Independent’ta yayımlandı.

Fransa medyasında çıkan haberlere göre, tedavisi olmayan bir omurilik hastalığıyla boğuşan Belçikalı bir paralimpik atlet, 2016 Rio oyunlarında yarıştıktan sonra ötanazi ihtimalini göz önünde bulundurduğunu söyledi.

37 yaşındaki tekerlekli sandalye sprinteri Marieke Vervoort, Londra’daki 2012 Paralimpik Oyunları’nda 100 metrede altın madalya kazanmıştı. Ama Vervoort, onu kronik ağrılara iten ve bacaklarını felç eden bir hastalıkla 20 yıldır mücadele halinde. Bu hastalık aynı zamanda sık sık nöbetler geçirmesine yol açıyor, bu da günün her saatinde bakıma ihtiyaç duyduğu anlamına geliyor.

Yalnızken nöbet geçirme ihtimaline karşı etraftakileri uyarması adına Zen isimli labrador cinsi köpeğine güveniyor.

Temmuz ayında Marieke Vervoort, Belçika’da üç doktorun yazılı onay vermesi halinde yasal olan ötanazi ihtimalini aklından geçirdiğini söyledi. Destekli ölüm konusundaki en liberal yasalara sahip ülkelerden biri olan Belçika’da, psikiyatrik problemler yaşayan hastalar da yasal olarak yaşamlarına son vermek için başvuruda bulunabiliyor.

Marieke Vervoort, Belçika gazetesi L’Avenir’e Ağustos ayında, “Rio’dan sonra kariyerime son vereceğim. Akabinde hayat ne getirir göreceğiz ama elimden geldiğince en iyi şekilde yaşamaya çalışacağım. Ötanazi konusunu düşünmeye başlıyorum. Hastalığıma rağmen birçok insanın ancak hayal edebileceği şeyler yaşamayı başardım” şeklinde konuştu.

France 2’ye yaptığı açıklamada hastalığı yüzünden düzenli ağrılar çektiğini, uyumakta zorlandığını ve günün her anında bakıma ihtiyacı olduğunu anlattı. “Herkes beni mutlu şekilde gülerken ve altın madalyalarımla görüyor” dedi Belçikalı. “Hayatımın diğer kısmını ise görmüyorlar. Çok ama çok fazla acı çekebiliyorum. Bazı günler ancak 10 dakika uyuyabiliyorum. Ama yine de altın madalyam var. İşin sırrı da burada.”

“Cenazem bir kilisede olmayacak. Biraz kahve ve kek eşliğinde de düzenlenmeyecek. Oraya gelen herkesin bir bardak şampanyasını alıp ‘Şerefe Marieke. Yolun açık olsun. İyi bir hayat yaşadın. Şu an daha iyi bir yerdesin’ demesini istiyorum.”

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Kazanmak

Kazanmak

11 ay önce
Dönemler Üstü

Dönemler Üstü

11 ay önce