Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

FutbolToprak SahaVideoEn İyi Çözüm

'Cruyff Dönüşü'nün üzerinden tam 43 yıl geçti. Futbol tarihine geçen hareketi, mucidi Johan Cruyff'tan dinleyelim.

19 Haziran 1974’te Hollanda ile İsveç arasında oynanan Dünya Kupası mücadelesi 0-0 sonuçlandı. Bu karşılaşma, tüm dünyadaki futbolseverleri büyüleyen Hollanda Milli Takımı’nın finale çıktığı o turnuvada gol atamadığı tek maçtı. Yine de seyirciyi mest edecek bir an sahnelenmişti. Johan Cruyff, İsveçli savunmacı Jan Olsson’u harika bir hareketle ekarte etmiş ve zarafetini bir kez daha göstermişti. ‘Cruyff Turn’ (Cruyff Dönüşü) olarak tarihe geçen hareketin üzerinden tam 43 yıl geçse de etkisi dinmiş değil.

Cruyff’un otobiyografisine verilen isim de bunun kanıtı: My Turn. Domingo Yayınları tarafından Türkçe’ye Benim Oyunum olarak çevrilen kitapta, tabii ki 19 Haziran 1974’teki o unutulmaz an da anlatılıyor. İşte Cruyff’un sözleriyle ‘Cruyff Dönüşü’:

“İsveç maçı 0-0 bitti ve maçtan hemen sonra söylediğim gibi, o kadar iyi oynayıp olumlu sonuç alamamak üzücüydü. Ama maç sonrasında herkes yaptığım hareketi, malum ‘Cruyff dönüşü’ çalımımı konuşuyordu. İlerlerken topu destek ayağımın arkasından atıp aniden dönerek topu kovalamıştım.

Dönüşü daha önce ne antrenmanda denemiş ne de çalışmıştım. Fikir bir anda kafamda çakıvermişti çünkü o an için bulunduğum durumun en iyi çözümüydü. Teknik ve taktik bilginiz çok gelişip bacaklarınız, fikir beyninizde bir anlığına çakıverse bile kafanızın istediğini anında yapabilecek konuma geldiğinde ortaya çıkan itkiler vardır. Bu tür çalımları, aldatmaca hareketlerini hep kullanmışımdır. Ama hiçbir zaman rakibimi küçük düşürmek için değil, soruna en uygun çözüm gördüğümden kullandım. Elbette bazen rakibime bacak arası attım, evet, ama sadece geçecek başka yol bulamadığım zaman attım. Rakiple alay etmek, şakalaşmak amacıyla birini çileden çıkarmakla aynı şey değildir. Öylesinden, başkaları yaptığında ben de nefret ederim.”

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Tahterevalli

Tahterevalli

3 ay önce
Başka Bir Yol

Başka Bir Yol

7 ay önce
Hayal Albümü

Hayal Albümü

11 ay önce