Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

GenelYorumEn Büyükten Bir Hatıra

Bundan tam 57 yıl önce, 11 Ağustos 1958’de, Real Madrid’e imza atarak Avrupa futbolunun seyrini değiştiren Ferenc Puskas’ın Macaristan’dan İspanya’ya uzanan hikâyesini usta kalem İslam Çupi yazmıştı.

*İslam Çupi’nin kaleme aldığı bu yazı, 23 Ağustos 1967 tarihli Akşam gazetesinde yayımlanmıştı.

Macar ihtilâlinden sonra Gustave Sebes’in ‘altın onbir’i can derdine düşmüştü. O sırada dünyanın en gürültülü çimenlerine alabora eden yıldızlar, dikenli tellerin ötesindeki hürriyetler için tabanlarını yağlayıp duruyorlardı. Hepsi yeni topraklara ayak basmışlardı. Hepsi futbol topunun kendilerine taşıdığı ün ve imkânları çıkarcı tankların tırtılları altına sermişlerdi. Macaristan’dan sadece alabildikleri bir kuruşluk pantolon ile kollarının ipleri rüzgârda uçuşan bir montgomeri idi.

Avrupa haritasına yayan yayılan bu yıldızlardan en ünlüsü Ferenç Puskas’tı. Büyük yıldız genzinde barut kokuları ve kulaklarında makineli tüfek gürültülerinin hala oynaştığı bir ürkeklikle İtalya’nın Sampdoria Kulübü’nün kapısını çalmıştı. Bir buçuk yıl futbol oynamamıştı. Kantara çıktığı zaman ibre seksen beşe vuruyordu. Hüzünden fazlalaştırdığı sigaralar broşlarını tıkamıştı. Bir tek depar sonunda kesik kesik hırlıyordu. Beli vıcık vıcık yağ bağlamıştı. (Sampdoria antrenörünün) karşısına çıkmıştı. “Ben…” demişti. “Honved ve Macar Milli takımının kaptanı ve soliçi Ferenç Puskas’ım. Sampdoria’da oynamak istiyorum.”

(Antrenör), dünya çimenlerini bir yığın yıl haraca bağlayan bu büyük yıldıza bir süre bakmış ve sonra öz konuşmuştu: “Şayet o sözünü ettiğiniz yıldız bu şehre beş yıl önce gelse idi, ben de dahil bütün Sampdoria kendisini şehrin girişinde omuzlar, notere kadar getirirdi. Fakat Sinyor Puskas, Sampdoria için maalesef çok geciktiniz.” En ucuzundan bir belediye otobüsünün sahanlığında başı inik yolculuk eden Puskas dalgın fakat kararlıdır.

Yeniden başlamaya, kendini yenilemeye kararlıdır. İtalya’yı İsviçre izler. İsviçre’yi İspanya kovalar. Ünlü Real Madrid’in yedek takımında sekiz ay eski büyük futbolunu inşa etmek için saniyelerin sağlıyacağı imkânları sıkar durur. Neden sonra Di Stefano 10 numaralı forma ile yanındaki yeninin Puskas olduğunu görünce dayanamaz sorar: “Nerdeydiniz şimdiye kadar?” Puskas sakindir. Cevabı bir penaltı darbesi kadar kısa olur: “Futbola ait kaybettiklerimi bulmak için aranıyordum. Bir hayli geciktim, özür dilerim.”

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Neno

Neno

5 ay önce
Sözlü

Sözlü

5 ay önce