Socrates, Efsane 11, 1930-2018 DÜNYA KUPASI TARİHİNİN EFSANE 11'İNİ İNDİRİN FM'DE EFSANELERLE OYNAYIN! Computer
-
Steam ile bağlan Steam ile bağlan

Socrates Dergi’nin seçtiği kadroyu görmek için sayfayı kaydırın

Efsane 11'i incelemek ve indirmek için
siteyi masaüstünden açın

Aşağı Kaydır
Dino Zoff

DINO ZOFF

İtalya, kaleci yetiştirme konusunda dünya futbolunun önemli ekollerinden. Bu ekolün en simgesel ismi ise Dino Zoff. 1982 Dünya Kupası’nda, kaptan sıfatıyla kupayı kaldırdığında 40 yaşında olan Zoff, özellikle Brezilya maçının son anlarında yaptığı kurtarışla, İtalya’ya kupanın yolunu açmıştı.

Dino Zoff

FABIO CANNAVARO

Bir savunmacının “Turnuvanın oyuncusu” ödülünü alması, alışık olmadığımız bir başarı. Fabio Cannavaro, 2006 Dünya Kupası’ndaki futbolu ile büyük bir iz bırakmış ve bunu başarmıştı. Çabukluğu ve sezgileri ile savunmanın liderliğini yapan Cannavaro, şampiyonluğun en önemli parçalarından biriydi. Bu performansı, onu Ballon d’Or’a kadar götürdü.

Beckenbauer

Franz Beckenbauer

‘İmparator’ lakaplı efsane libero, Almanya ve dünya futbol tarihinin en büyük yeteneklerinden biri. 1966’da final oynayan Kaiser, 1970’te üçüncülük yaşadı. 1974 Dünya Kupası’nda ise takımın kaptanı ve saha içi lideriydi. Federal Almanya, 1974 Finalini kazandığında başrollerden biri de onundu.

Bobby Moore

Bobby Moore

İngiltere, futbol tarihindeki tek Dünya Kupası’nı 1966’da kazandığında Bobby Charlton, Martin Peters ve Jimmy Greaves gibi büyük isimleri kadrosunda barındırıyordu. Ama takımın saha içindeki lideri, kaptan Bobby Moore’du. Savunma becerilerinin yanına topla meziyetlerini de ekleyen Moore için Pele, “Karşılaştığım en iyi savunmacı” demişti.

Zidane

Zinedine Zidane

Fransa, 1998’e kadar Dünya Kupası’na dokunamamıştı. 1998’de zafere ulaştıklarında, başrolde, finalde iki gol atan Zidane vardı. Zizou, 2006’da da muhteşem bir performansla takımını finale çıkarsa da attığı kafa ve gördüğü kırmızı kart, dramatik vedasının en hatırlanan anı olmuştu.

Maradona

Diego Maradona

1986 Dünya Kupası başlarken; Brezilya ile Fransa favori koltuğundaydı. Ama çoğu insanı şaşırtan Arjantin, kupaya uzandı. Bu başarının birçok sebebi vardı. Ama en büyük pay Diego Maradona’nındı. Özellikle İngiltere’ye attığı ikinci gol ve Belçika maçındaki performansı kupa tarihinin en önemli gösterilerindendi...

Socrates

Socrates

Brezilya, 1982’de kupayı kazanamadı ama futbolseverlerin nezdinde kupanın ‘gerçek’ sahibiydi. Harika bir orta saha grubuna sahip Brezilya’da, büyük 10 numara Zico, komple orta saha Falcao ve Cerezo’ya eşlik eden, takımın zarif kaptanı Socrates, ilginç stili ile dikkat çeken isimdi. Zayıf, uzun boylu ve pek de koşmayı sevmeyen ‘Doktor’ lakaplı efsane, klas topuk pasları ve SSCB maçında attığı muhteşem gol ile kupaya imzasını atmıştı.

Matthaus

Lothar Matthaus

25 maç. Lotthar Matthaus, Dünya Kupası’nda tam 25 maça çıktı ve bu tecrübeyi en çok yaşayan oyuncu konumunda. 1986’da Alman Milli Takımı’nın başına geçen Franz Beckenbauer tarafından saha içi lideri vazifesi verilen dinamonun, 1990 Dünya Kupası’nda tüm orta saha yükünü çekmesi, bunun yanında attığı gollerle verdiği katkı, Matthaus’u o şampiyonluğun bir numaralı adamı haline getirmişti.

Ronaldo

Ronaldo

Brezilya, 1994’te tam 24 yıl sonra Dünya Kupası’nı kazandığında 20 numaralı formasıyla kulübede sevinen yeni yetme bir yıldız adayı vardı: Ronaldo. Dört yıl sonra Brezilya, son şampiyon olarak Fransa’ya gittiğinde Ronaldo, artık en büyük yıldız konumundaydı. O finalde sağlıklı olmaması çok konuşuldu. Acısını, 2002’de çıkaracaktı. Brezilya, beşinci şampiyonluğuna ulaşırken Ronaldo, sekiz golle hem gol kralı hem de turnuvanın en değerli oyuncusuydu.

Muller

Gerd Muller

‘Bombacı’ Gerd Müller, kariyeri boyunca kendinden beklenmeyen goller atarak rakipleri zor duruma soktu. 1970’te 10 golle krallık koltuğuna oturan ‘sinsi’ golcü, 1974 Finali’nde ise Federal Almanya’ya şampiyonluğu getiren golü atmıştı. ‘İmparator’ Beckenbauer, onun için şunları söylemişti: “Bayern Münih ve Almanya, kazandığı bütün kupaları Gerd’e borçludur.”

Pele

Pele

Modern futbol tarihi, büyük futbol ikonları yarattı. Bunların ilki de Pele’ydi. 1958 Dünya Kupası’nda henüz 17 yaşındayken finalde gol atma başarısını gösteren 10 numara, 1962’nin şampiyon kadrosunda ve 1970’in harika takımında da kendine yer bulmuştu. Özellikle 1970’te turnuvadaki futbolu ve finalde İtalya’ya attığı kafa golü, onu kupanın unutulmazları arasında sokmak için yeterliydi.

“Günümüz Futbolu”yla, Dünya Kupası Efsaneleri karşılaşsa ne olurdu?
İşte Socrates Dergi’nin seçtiği Efsane 11 - Güncel 11 kadrolarının simülasyon karşılaşması!