Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

Diğer SporlarDış Kulvardan Bold Pilot Gidiyor

At yarışı negatif anlamlar içerebilir. Fakat bu atlara ve atçılığa hayran olmaya engel değil. Bold Pilot, sadece bir yarış atı değildi, bir dönemin belki de en iyi sporcusuydu...

At yarışı ile ilgisini minimum düzeyde tutanların bile saygısını kazanan Bold Pilot, hayata veda etti.

Türkiye’de atçılık camiası, kendi içinde kapalı bir dünya yaratır. At sahipleri, jokeyler, hipodromun müdavimleri bu dünyanın içinde kalırlar ve orada olmaktan da büyük keyif alırlar. Fakat duvarın dışındaysanız, kolay kolay dahil olamazsınız. Hem o heyecanı anlamak kolay değildir, hem de oluşan kültür ve külliyata hâkim olmak oldukça zordur.

Bold Pilot, duvarları yıkan isimlerden biriydi. 1996 Gazi Koşusu’ndaki performansı onun tüm ülkede tanınmasını ve at yarışına olan ilginin biraz daha artmasını sağlamıştı.

Bold Pilot’ın efsane olacağı daha ilk yarışından belliydi. Bir bahar günü koşulan Asuvan Koşusu’nda son 200 metrede muhteşem bir atak yaparak birinciliği yakalamıştı. İki yaşındaki atın üzerinde ise bir başka efsane; Halis Karataş vardı. İkilinin isimleri zaman içinde birbiriyle özdeşleşti. Bold Pilot, Karataş’ın atıydı; Karataş Bold Pilot’un jokeyiydi. Zaten Karataş da, Bold Pilot’un sahibi Özdemir Atman’ın damadıydı. İkilinin kariyerleri de paralel gitti. Karataş, ilk Gazi zaferini o unutulmayacak yarışla, yani Bold Pilot’ın sırtında elde etti.

Kazananlar ikiye ayrılır; birincisi yarışı/ligi/maçı uzun süre önde götürenler ve rahat kazananlar. Diğer grup ise geriden gelip kazananlar. Sanki ikincisi daha özeldir. Bu sebepten olsa gerek mesela Bold Pilot’ın, çok rahat kazandığı Sakarya Koşusu, onun kariyerinde geride kalır. Neredeyse ezeli rakibi haline gelen Beretta’yı geriden gelip alt ettiği Çaldıran Koşusu onun kariyerinin önemli bir parçasıdır. Fakat asıl unutulmazı kesinlikle, 1996’daki Gazi Koşusu’dur.

Üst üste 11 koşu kazandığı muhteşem seride Gazi Koşusu da vardır. Geriden atağa kalkarak kazanmakla kalmaz, ayrıca rekor kırar. 2.26.22’lik dereceyi geçebilen hâlen yoktur. Yarışın favorisiydi ama rekor kırması beklenmiyordu.

Çimde çok iyi koşardı, kumda koşmazdı. Yağmurda çamura saplanırdı! 1996 yılındaki Cumhurbaşkanlığı Koşusu’na favori olarak çıkmış ama bu yüzden 6. sırada kalmıştı. O gün çok kişinin kuponlarını yırtmasına neden oldu. Fakat kazandığı ve kazandırdığı yarışlar çok daha fazlaydı. O nedenle Bold Pilot çok sevilir. O nedenle 1997’deki Boğaziçi Koşusu’nda Almanya’dan gelip Veliefendi’de ona fark atan Strategic Choice pek sevilmez. Strategic Choice, Türkiye takımına fark atan yabancı takım muamelesi görür.

1990’ların Türkiye atmosferini düşününce Strategic Choice’a duyulan antipati olağandır. ‘Efsanemiz’i yıkmıştı. Fakat Bold Pilot’un ‘Avrupa zaferleri’ mevcuttur. Yine 1996’da Galtee’yi geçişi, sportif başarının ötesinde Türkiye atçılığının gurur günlerinden biri olmuştu.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Aynanın İçinden

Aynanın İçinden

7 gün önce
Clijsters Yeniden

Clijsters Yeniden

1 hafta önce
Kader

Kader

1 hafta önce