Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

Basketbol70

Boston Celtics'e karşı sayı patlaması yaşayan Devin Booker, NBA tarihinde 70'ler kulübüne giren altıncı oyuncu oldu.

Mart ayı, NBA’e ilginin az da olsa düştüğü bir zaman periyoduna denk düşer. Amerikan basketbol medyasının ilgisi kolej basketboluna doğru kayarken playoff potasındaki yerleri az çok belli olan takımlar yıldızlarını dinlendirmeye başlar. Dün gece ise basketbolun odağı Boston Celtics’in evi TD Garden’daydı.

NBA’in en ikonik salonlarından biri olan TD Garden’daki Phoenix Suns-Boston Celtics maçı, hiç de öyle tarihe geçecekmiş gibi başlamadı. İlk yedi dakikayı 22-3 önde geçen Celtics, rahat bir galibiyetle Doğu’nun zirvesinde Cleveland Cavaliers’la galibiyet sayısını eşitleyecek gibi görünüyordu. Aslında öyle de oldu. Celtics karşılaşmayı 130-120 kazandı. Ancak o ilk yedi dakika geride kalırken ilk basketini kaydeden Devin Booker, bir süre sonra kimin kazanacağı sorusunun ikinci plana atılmasına sebep oldu. İlk yarıyı 19 sayıyla kapattıktan sonra üçüncü çeyrekte Celtics potasına 23 sayı daha bıraktı. Sayılar art arda geldikçe, Suns da hücumda tüm topları Booker’a teslim etmeye başladı. O noktadan itibaren rekorlar gelmeye devam etti. Önce Suns franchise rekoru olan Tom Chambers’ın 60 sayısını geçip NBA’in bir maçta 60 sayı atan en genç oyuncusu oldu. Sonra Celtics’e karşı NBA tarihinde atılan en fazla sayı olan Elgin Baylor’ın 64’ünü tarihin tozlu raflarına kaldırdı. Phoenix koçu Earl Watson’ın molaları ve taktik faullerinin yardımıyla Booker çizgiden bir isabet daha kaydedip 70’i buldu. NBA tarihinde yalnızca Wilt Chamberlain, David Robinson, David Thompson, Elgin Baylor ve Kobe Bryant’a layık olan 70’ler payesine erişen son isim oldu. Diğer beş isimden en gencinin 70 sayıyı geçerken 23 yaşında olması, 20’lik Booker’ın ne kadar sıra dışı bir gece geçirdiğinin de kanıtı niteliğinde.

Suns benchinde kutlamalar olsa da, Boston’lı oyunculardan çatlak sesler de çıkmadı değil. Maç sonunda NBA instagram hesabından paylaşılan Suns soyunma odasında çekilmiş fotoğrafın altına Jae Crowder daha sonra sileceği yorumda “Kaybettikleri bir maçtan sonra bu kadar mutlu olan oyuncuları ilk defa görüyorum” şeklinde görüşlerini belirtti. Booker’ın cevabı ise gecikmedi: “Beni savunamazsın.”

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Ceza Koşusu

Ceza Koşusu

1 hafta önce
Peynir Gemisi

Peynir Gemisi

1 hafta önce
Persona

Persona

4 hafta önce