socratesXreflect_alt
Sır

Eylül 2021 #78

Socrates Dergi 78. Sayı

Satın Al
Dergide neler var ?

Socrates'in Mete Gazoz posteri hediyeli yeni sayısının kapağında EuroLeague şampiyonu Anadolu Efes var. 78. sayının Merkez Kort kelimesi ise Sır. 

Ergin Ataman, Shane Larkin ve Krunoslav Simon özel röportajlarının yer aldığı Anadolu Efes dosyası, meraklıların arşivleyeceği cinsten, tam 22 sayfa! Ergin Ataman, Avrupa'nın zirvesine çıktığı kariyer yolculuğunu Uğur Ozan Sulak'a; Shane Larkin ise Efes'teki film gibi serüvenini Caner Eler'e anlattı. Karakteri ve oyunuyla taraftarın sevgilisi olan Krunoslav Simon ise Caner Eler'le Buğra Balaban'ın sorularını yanıtladı. 

  1. sayının öne çıkan içerikleri bunlarla sınırlı değil. Aras Yetiş'le Kaan Demirel'in hazırladığı Mete Gazoz sözlü tarihi, belgesel niteliğinde bir çalışma. Gazoz'un olimpiyat altınına giden yolculuğunu kendisi ve en yakın tanıkları anlattı. 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları üzerine yapılan geniş dosyada ise Avustralya yüzmesinden Ferhat Arıcan'a, Karsten Warholm'dan Yulimar Rojas'a pek çok özel yıldız ve hikâye yer alıyor. Tokyo demişken, boks tarihimize adlarını altın harflerle yazdıran **'İki Buse'**nin etkisini Yücel Tuğan kaleme aldı.

Peki Merkez Kort'ta başka neler var? Yakın zamanda hayatını kaybeden efsanevi golcü Gerd Müller'in ardından Fatih Demireli bir anma yazısı kaleme aldı. Türk futbol tarihinin kendine has ayaklarından Fatih Tekke ise futbol kariyerini ve antrenörlükteki çıkışını Arhan Ata Pilavoğlu ile Atahan Altınordu'ya anlattı. Çetin Cem Yılmaz, Kanada futbolunun kadınlardaki muazzam başarılarını inceledi. Mali Selışık, Formula 1'in sırlarla dolu tarihine bakış attı. Ruhat Akkuş, esrarengiz 1985 NBA Draft'ının ayrıntılarına eğildi. Mert Demir, 'oyuncu yetiştirme' tartışmalarının perde arkasını analiz etti. At yarışçılığımızın yakın dönemdeki en büyük şampiyonlarından Gökhan Kocakaya ise Aras Yetiş'e özel bir söyleşi verdi. 

Eylül sayısında göze çarpanlar sadece bu kadar değil... Toprak Saha bölümünde İlhan Özgen, dünya futbol tarihine damga vuran lokomotif takımları inceledi. Krystsina Tsimanouskaya'nın polisiye romanlarını andıran 2020 Tokyo serüvenini ve orada yaşadıklarını Mustafa Taha yazdı. Kerim Kılıç, Simone Biles üzerinden spordaki baskı kültürünü tartışmaya açtı. Russell Westbrook'un Los Angeles Lakers'a uzanan yolculuğunu İnan Özdemir değerlendirdi. Büyük Pasifik Çöp Girdabı'nda yüzen ilk insan Ben Lecomte ise 2700 kilometrelik macerasını Heja Bozyel'e anlattı.

Socrates Dergi