socratesXreflect_alt
90'lar

Mayıs 2019 #50

Socrates Dergi 50. Sayı

Satın Al
Dergide neler var ?

Socrates, 50'nci sayısında özel bir temayla okuyucularının karşısına çıkıyor: 1990'lar. Peki 128 sayfalık koleksiyon sayısının kapağında kimler var? Roberto Baggio, Ayrton Senna, Michael Jordan, Steffi Graf ve Bülent Korkmaz. 

Kaçırdığı penaltı kadar attığı gollerle de döneme damgasını vuran Baggio'yu İlhan Özgen kaleme aldı. Karl Malone'dan Pat Riley'ye Jordanzedeler'in makus talihini Kaan Kural yazdı. Çeyrek asır önce trajik bir şekilde hayatını kaybeden Senna'yı Serhan Acar andı. Steffi Graf'ın oyunundaki kişisel yanlara ve taktiksel detaylara ise Emre Yazıcıol ve Ali Göreç iki farklı pencereden baktı. Bülent Korkmaz ise Socrates'e geniş bir röportaj verdi; mahalle maçlarındaki anılarından Galatasaray'a kadar hayatında iz bırakan köşelere değindi.

Elbette '1990'lar Sayısı' bu figürlerle sınırlı değil. Derginin "Sözlü Tarih" köşesinde ise Televole var. Şansal Büyüka'dan Akın Sel'e, Güntekin Onay'dan Can Tanrıyar'a kadar birçok isim Televole fenomeninin anlattı. Atahan Altınordu ile Aras Yetiş'in hazırladığı 10 sayfalık dosyayı kaçırmayın. Ayrıca, atçılık tarihimizin yıldızlarından Johny Guitar'la ilgili hazırlanan geniş dosya da yine bu sayıda.

128 sayfalık sayıda iz bırakan birçok başka figürün de röportajı mevcut. Tarihin en özel sprinterlerinden Ato Boldon, Alman futbolunun unutulmaz isimlerinden Rudi Völler, bisiklet efsanesi Johan Museeuw, deneyimli basketbol adamı Aito Garcia Reneses, co-pilotluk kariyeri dışında Olips Motorspor ve Start gibi programlarla Türkiye'ye ralliyi sevdiren Can Ünlü ve ülkede okçuluğun kaderini değiştiren Natalia Nasaridze, Socrates'in 1990'lar sayısına konuşan isimler arasında. 

Başka? Ercan Taner'in kaleminden Salvatore Schillaci, Dağhan Irak'ın Mia Hamm portresi, Mehmet Yüce'nin yazdığı Zamane Topçuları, Yiğiter Uluğ'un unutamadığı 1993 Avrupa Basketbol Şampiyonası. Ayrıca NBA Live 1998, Britpop, Euro 1996 Çıkartma Albümü, Rough Ride... Hepsi ve daha fazlası Socrates'in yeni sayısında. 

Socrates Dergi