socratesXreflect_alt
Sembol

Nisan 2019 #49

Socrates Dergi 49. Sayı

Satın Al
Dergide neler var ?

Socrates, 49'uncu sayısında Sembol'ü Merkez Kort’a taşıyor. Kapak konuğuysa Lionel Messi.

Olağanüstü kariyerinin belki de en formda sezonunu geçiren Arjantinli yıldızı üç farklı açıdan inceledik. New York Times futbol yazarı Rory Smith ile Messi'nin karakterini, etkisini ve dünya futbolu için taşıdığı anlamı konuştuk. Güner Çalış, Barcelona'nın yıldızının seneler içindeki değişimini taktiksel açıdan inceledi. Deneyimli futbol adamı Önder Özen'e ise Leo'nun tarihteki yerini sorduk, oradan Diego Armando Maradona'ya ve Johan Cruyff'e gittik.

Tenisin yaşayan efsanesi Boris Becker'le Monako'da Banu Yelkovan özel bir röportaj gerçekleştirdi. Becker kariyerinden Novak Djokovic'e; tenisin günümüzdeki yerinden Roger Federer'e kadar birçok farklı konuyu anlattı. Becker özel röportajını kaçırmayın. 

Sembol demişken Türk futbolunun en özel karakterlerinden Metin Tekin'le konuşmamak olmazdı. Sarı Fırtına, İlhan Özgen ile Atahan Altınordu'ya kariyerini, Türk futbolunun yıllar içindeki doğrularını ve yanlışlarını anlattı, aile hayatından neden antrenörlüğü bıraktığına dair birçok soruyu içtenlikle cevapladı. 

Nisan 2019 tarihli dergimizin Merkez Kort bölümü elbette Messi ve Metin Tekin'le sınırlı değil. Türk voleybolunun yeni umutlarından Hande Baladın, Melis Danişmend'e hedeflerini anlattı. İtalyan bisikletinin 2000'lerdeki büyük şampiyonlarından Gilberto Simoni ile Sarper Günsal konuştu. Aras Yetiş, Navratilova-Ebert rekabetini kaleme aldı. Tony Hawk'ın kaykayı nasıl değiştirdiğini Kaan Demirel anlatırken New York Knicks'in sembol taraftarı Spike Lee'nin portresini Buğra Balaban çıkarttı. Dünya futbolunda dalga konusu olan Malta'nın yıllarca kalesini koruyan Justin Haber, ülke olarak neden başarısız olduklarını Mert Karcı'ya anlatırken onlar adına unutulmazlar arasına giren bir Türkiye maçından bahsetti. San Antonio Spürs'ün efsane koçu Gregg Popovich ise Manu Ginobili'nin vedasını kısa bir şekilde Socrates için yazdı.

Elbette yeni sayıdaki içerikler bununla da sınırlı değil. Türk sporunun, özellikle de basketbolunun mabedi Spor Sergi, bu sayının sözlü tarih konusu. Uğur Ozan Sulak, Buğra Balaban ve Caner Eler, yolu Spor Sergi'den geçen çok sayıda isimle konuştu, simge mekanın hafızasında derin bir yolculuk yaptı. İlhan Özgen, Toprak Saha bölümünde unutulmaz teknik adamlardan Ernst Happel'in hikâyesini yazarken Ercan Taner de çocukluk kahramanı Gerd Müller'i andı. Krizleriyle gündemden düşmek bilmeyen Chelsea'nin çalkantılı yakın tarihini ise Kutay Ersöz'ün kaleminden okuyabilirsiniz. 

Dördüncü yaşını kutlayan Socrates, bu sayıda ayrıca özel bir ekle karşınızda. 32 sayfalık ekimiz Simone'da spor dünyasında değişimin farklı yönlerini temsil eden kadınların hikâyelerini bulabilirsiniz. Simone Biles'tan Eda Erdem Dündar'a birçok farklı konu ve konuk, özel ekte karşınızda olacak. 

Socrates Dergi