Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

Diğer SporlarCengâverin Okları

Mete Gazoz, televizyon tarihimizin en çok izlenen okçuluk temasının kahramanı oldu. Spor gazetecisi Şevket Furkan Erbay'ın kaleminden...

Daha önce de yazmıştım. Okçulukla o kadar ilgiliyim, ben bile birkaç ay önce tanıdım Mete Gazoz’u. Ama galiba dün gece 17 yıllık yaşamının gösterisini yaptı genç okçu… Yayı gerdikçe, insanların göz bebekleri büyüdü. Belki de Türkiye televizyon tarihinin en çok izlenen okçuluk temasının kahramanı oldu.

***

Mete Gazoz’u yeniden anlatmayalım. Hikayesini Socrates’te iki kez (biri internet sitemizde, diğeri de Ağustos sayımızda) yayınladık. Korkusuz bir cengâver olduğunu biliyorduk, o yüzden oyunlar öncesinde ona (ve de Yasemin Ecem Anagöz’e) özellikle dikkat çekmiştik.

8 Ağustos Pazartesi akşamında 17 yaşındaki Gazoz, yüzbinleri televizyon karşısına bağladı. Hafta sonunda çok keyifli geçen okçuluk takım finallerini yayınlamayan TRT’nin dikkatini Sambodromo’ya çeken oydu. Ve Olimpik sahnede kendisine ayrılan kısa süreli gösteri fırsatını çok iyi kullandı. Yarışması tamamlandıktan 15 dakika sonra Twitter’da en çok bahsedilenler listesinde beşincilikteydi. Üç gün önce birlikte geçit töreninde yürüdüğü tenis yıldızı Çağla Büyükakçay’dan yazar Ece Temelkuran’a kadar herkes, tipik bir lise son sınıf öğrencisi görünümündeki cengâveri tebrik yarışına girmişti.

Mete Gazoz, bu yılın büyükler Avrupa ikincisi olarak geldiği Olimpiyatlar’da sıralama atışlarını 29. sırada noktaladı. 72 atışın yapıldığı yaklaşık iki buçuk saatlik bu yorucu periyotta 661 puan attı. Daha önce 675’i de olan Mete, yorulduğu için ikinci 36 içinde 337’den 324’e düştü. Bir ara 14. sıraya çıktığı listeyi, 72 ok tamamlandığında 29. olarak bitirdi.

Mete’nin ilk tur rakibi, 657 sıralama puanı ile 36. olan Fransız Pierre Plihon’du. Genç okçu, 5 atarak başladı maça. Dıştaki mavi halkalarda bulunan beş, bu seviyede nadiren atılan oktu ve üç atıştan oluşan bir seti daha baştan kaybetmek demekti. Öyle oldu. Plihon 10 attı, sonra 6 ve 9; böylece seti 25-21 kazandı. İkinci sete giriş oku da kötüydü Gazoz’un: 7. Karşılık 9 ile geldi. İki puanlık fark, setin sonunda üç puandı: 26-23.

Mete, her zamanki rahat tavrıyla arkasına dönüp Göktuğ Ergin ile konuştu. Milli Takımlar baş antrenörü Ergin, sakince kafasını salladı ve büyük ihtimal rutini söyledi ona: “Skora bakma. İlk oku sağlam at.”

Yeniden 70 metre ötedeki hedefe döndü Mete; 8 atarak üçüncü sete başladı. Sekiz, yani ‘Söz rakibin. O ne yaparsa razı olursun’ puanı. İşte bu noktada Plihon elinde tuttuğu ipin ucunu kaçırdı ve attığı 7 ile psikolojik üstünlük bir anda el değiştirdi. Mete, 8-10-9 ile seti kopardı: 27-26 (2-4).

Bir sonraki set, düşük skor attı genç okçu, 8-8-7 ile ancak 23 yapabildi. Ancak sarsılan Plihon, tam da o ara dengesiz esen rüzgarın katkısıyla ilk okunu 6 çemberine kaçırdı; sonrası 8 ve 9. Fransız’ın son oku 10 olsaydı tamamlanacak olan maç, üç santim dışarıya saplanınca birer puan paylaşıldı: 23-23 (3-5).

Maçta kalmanın rahatlığı Mete Gazoz’un yüzüne yansımıştı. Göktuğ Hoca ile şakalaşıp yeniden atışlara döndü. Bam! 10 puan! Plihon, kötüye bağlamıştı: 8, 7 ve yine 8. Set sonucu 25-23 olunca, maç eşitlendi (5-5) ve galibi belirleyecek tek atışa (shoot-off) geçildi.

Avrupa Şampiyonası’nda da kilit maçını bu şekilde bir tek atışla çeviren Gazoz, sonrasında madalyaya kadar ilerlemişti. Mete’nin tek atışı 9’un üst köşesine saplandı. Üstünü atmanın mümkün olduğu bir nokta… Ama Plihon’un yayı şaşmıştı hedeften bir kez; son oku gitti yine 6’yı buldu.

Mete Gazoz 2

İkinci tura yükselen Mete Gazoz, bir saat sonra Hollandalı Sjef Van Der Berg ile karşılaştı. Bir yıl önce Atina’da yendiği dünya sıralamasının 5 numarası rakibine karşı maça rahat giren Mete, 9-10-10 ile ilk seti bitirdi. Ama rakibi de 29 yapınca puanlar paylaşıldı.

İkinci sette iki tane 10, peşine 8 atan Mete, 9-9-9 ile 27 yapan Van der Berg’e karşı tabelada 3-1’lik üstünlüğe ulaşmıştı. Yakaladığı bu ivmeyi bozan, üçüncü setin başındaki sekiz oldu. Tam coşkuya erişmişken 8 yapan Mete’ye karşı oku 10’a giden Sjef, rüzgarı tarafına çekti. Bu setteki tek puanlık fark (26-25), setleri 3-3 yapmanın ötesinde maça etki etti.

Dördüncü set de ilginçti. Mete, bu karşılaşmada üçüncü kez bir sette iki 10 attı, ama aradaki hakkı 7’de kalınca yine bir puanlık bir farkla seti yitirdi: 28-27.

Motivasyon ve gerginlik parametreleri,  maçın başına göre taraf değiştirmişti. Güçlü bir başlangıç gerekirken, Mete’nin yayından çıkan ok, yine 7 puan getirdi. Van der Berg 9 ile karşılık verdi. Sonraki oktan gelen 10, bir taze umut demekti; ama Hollandalı yine 9 ile üstünlüğünü korudu. Mete’nin Rio 2016’daki 103. ve son oku 8’e saplandı; toplam 25.

Sjef, yayını gerip hedefin ortasındaki sarı halkaya oku sapladı. Okun hedef kağıdındaki izi, Mete’nin Rio’daki kısa ama etkili şovuna koyulan son noktaydı.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Kazanmak

Kazanmak

11 ay önce
Dönemler Üstü

Dönemler Üstü

11 ay önce