Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

Diğer SporlarMeksika Stili

Boks dünyası 16 Eylül'deki müthiş kapışmayı bekliyor. Canelo-Golovkin mücadelesi nasıl ortaya çıktı, favori olan taraf kim?
Cihat Gemici4 sene önce

Kore ve Rus genlerine sahip bir Kazak ile İrlanda kökenli bir Meksikalı tarihin en büyük orta sıklet maçlarından birine çıkacak. Ortada bir para var ama sadece para için dövüşmeyecekler. Ortada dünya şampiyonluk kemerleri var ama hedefleri sadece o unvanlar değil. Bu iki adam adlarını boks tarihine yazdırmak, efsane olmak için bu maça çıkacaklar. Sporseverler de güneş tutulması tadında, nadir görülen bir olaya tanıklık edecek.

Saul Alvarez, nam-ı diğer ‘Canelo’ (saçlarının kızıl renginden dolayı tarçın anlamına gelen bu lakabı takmışlar) birçok insanın ailesinden harçlık aldığı dönemde, 15 yaşında ilk profesyonel maçına çıktı. 21 yaşında dünya şampiyonu oldu. 23 yaşında Floyd Mayweather Jr. ile dövüştü. Şu an 27 yaşında ve şimdiye dek 50 profesyonel maça çıktı. Miguel Cotto, Erislandy Lara, James Kirkland, Amir Khan, Liam Smith, Shane Mosley gibi isimlerle dövüştü. Kariyerindeki tek yenilgisini Floyd Mayweather Jr. karşısında aldı.

Gennady Gennadyevich Golovkin nam-ı diğer Triple G ise Canelo’nun profesyonel olduğu yaşta Kazakistan’ın Karaganda şehrinde sokak kavgaları yapıyordu. 2004 Atina Olimpiyat Oyunları’ndan sonra Almanya’ya giderek profesyonel oldu. Kazak boksör zaman mekân fark etmeksizin herkesle dövüşebilirdi. Panama, Ukrayna, Danimarka, Monte Carlo’da maçlara çıktı.

Universum şirketi Golovkin’in önlenemez yükselişi karşısında kendi şampiyonları Felix Sturm’u koruyarak Golovkin’in büyük maçlara çıkmasını engelledi. Amerika Birleşik Devletleri’ne gidip ünlü antrenör Abel Sanchez ile tanışması ve K2 şirketi ile anlaşması hayatının dönüm noktası oldu. ‘Meksika Stili’ ve ‘Big Drama Show’ olarak tanımladığı izleyenlere keyif veren agresif tarzı ile Madison Square Garden’da maçlara çıktı ve ABD’de kendisine bir hayran kitlesi oluşturdu. Nike ve Jordan Brand ile sözleşme imzalayarak markasının değerini yükseltti. Kariyerinde Daniel Gaele, David Lemieux, Martin Murray, Daniel Jacobs, Kell Brook gibi isimleri mağlup etti. Yüzde 89’luk nakavt oranına ulaşarak bu alanda bir rekora imza attı.

İki büyük yıldızın yolları ilk olarak 2011’de Big Bear Lake Kaliforniya’da kesişti. Eski hafif ağır sıklet dünya şampiyonu Sergey Kovalev, Canelo ve Golovkin’in o meşhur sparring’lerini izlediğini belirterek şunları belirtiyor: “Golovkin, Canelo’yu zorlamıştı. Canelo o dönem çok gençti, şimdi daha güçlü ve daha tecrübeli. Sparring tam olarak ölçü olmaz.” Canelo da o sparring ile alakalı olarak Golovkin’in yumruklarının sert olduğunu ama artık üstünden altı yıl geçtiğini ve farklı bir karşılaşma olacağını söylüyor. Golovkin ise Canelo’nun artık o toy çocuk olmadığının farkında ama sonuçta değişen bir şey olmayacağı görüşünde.

Bu çok beklenen maç, Kasım 2015’te Canelo’nun Miguel Cotto’yu yenerek WBC Orta Sıklet unvanını almasından itibaren gündemdeydi. Ama o dönem Canelo’nun promotörü, eski dünya şampiyonu Oscar De La Hoya boksörünün Golovkin ile maç yapmasını istemedi. De La Hoya elindeki altın yumurtlayan tavuğu riskli bir maça sokup kaybetmek istemiyordu. Golden Boy şirketi, Canelo’nun fiziksel olarak güçlenmesi ve Golovkin’in biyolojik olarak yaşlanmasını beklemeyi tercih etti.

Mayıs 2016’da Canelo, Amir Khan’ı nakavt ettiği maçtan sonra -promotörünün bilgisi dahilinde ya da değil- mikrofonu eline alarak Oscar De La Hoya’nın bakışları arasında Golovkin maçı için hazır olduğunu söyledi. De La Hoya da Golovkin’in K2 şirketinden menajeri Tom Loeffler’ın numarasının kendisinde olduğunu söyleyerek bu maç için sözlü de olsa bir söz vermiş oldu ve boksseverleri gelecek adına umutlandırdı. Her iki boksör de gizli kapılar ardında gerçekleşen görüşmeler esnasında boş durmadı. Golovkin, Kell Brook’u ve Daniel Jacobs’ı mağlup etti. Canelo da Liam Smith ve Julio Cesar Chavez Jr.’ı rahat bir şekilde yenmesini bildi.

Artık boks seyircisini tatmin edecek bir maç yapılması gerekiyordu. Golovkin’in sahip olmadığı tek kemer olan WBO kemerinin sahibi Billy Joe Saunders ile yapacağı bir maç kimseyi tatmin etmeyecekti. WBC, IBF, WBA ve IBO kemerlerinin sahibi Golovkin için tek hedef Canelo’ydu. Canelo da son olarak kendisini daha önce süper orta sıklette dövüşmüş olan Julio Cesar Chavez Jr. karşısında denedi ama rakip çok zayıf gelmişti. Seyirciler bu dövüşün bir zaman kaybı olduğu düşüncesindeydi. Ama maç sonunda onları bir sürpriz bekliyordu.

Canelo, Chavez Jr.’ı kum torbası yerine koyup maçı puanla kazandıktan sonra Max Kellerman, Canelo’ya sıradaki rakibini sordu. Canelo mikrofona hafifçe eğilip tribünlere doğru bakarak “Golovkin, sıradaki sensin arkadaşım?” diye bağırdı. Seyirciler çılgına dönmüştü. Las Vegas T-Mobile Arena’da kamera dev ekrana doğru geçti. Kazakistan bayrağı dalgalanıyordu. Ekrana Golovkin’in çalışmaları geldi ve şu sözü gösterildi: “Sokak kavgası mı istiyorsun? Gel sana göstereyim. Onu cezalandıracağım.” Akabinde Canelo tekrar “Neredesin?” diye bağırdı. Işıklar söndü. Ardı ardına siren sesleri duyuldu. Kamera salona tekrar indi. The White Stripes’tan Seven Nation Army çalmaya başladı. Boksseverler bunun anlamını biliyordu. Golovkin geliyordu. Lacivert takım elbisesi ve altın rengi mendili ile Golovkin, yanında antrenörü Abel Sanchez’le göründü. Triple G protesto ve destek çığlıkları arasında ring yürüyüşünü yaptı.

Ringin ortasında Canelo, Golovkin, Oscar De La Hoya, Abel Sanchez birlikteydi. Büyük maçın kesinleştiğini açıkladılar. 16 Eylül 2017’de orta sıklette en iyinin kim olduğu belli olacaktı. Bu maçın açıklanması koca bir boks gecesinin önüne geçmişti. 16 Eylül’deki maçın haberi ajanslarda son dakika olarak geçti.

Yeni dönemin para için çıkılan şov maçlarına nazire yaparcasına maçın tanıtımları eski stilde hazırlandı. Orta sıkletin efsanelerinden Roberto Duran ve Thomas Hearns tanıtım filmi için Canelo ve Golovkin ile ekran karşısına geçtiler. Ağustos ayında kimilerince ‘Para Dövüşü’ olarak isimlendirilen Conor McGregor-Floyd Mayweather maçından sonra Canelo-Golovkin mücadelesi “The Real Fight” yani “Gerçek Dövüş” olarak adlandırıldı.

Maçla ilgili görüşler yıllar içerisinde değişti. İki yıl önce “Yüzde 80 Golovkin, yüzde 20 Canelo kazanır” denilirken, bugün Golovkin’e yüzde 57 şans veriliyor. Kazak boksörün 35 yaşına gelmiş olması ve son maçında Daniel Jacobs’ı zorlanarak puanla yenmesi bu oranın düşmesinde etkili oldu. Oscar De La Hoya’nın da Jacobs maçından sonra iştahının kabardığını söylemek yanlış olmaz.

Canelo, ABD ve Meksika pazarında oldukça popüler olduğu için bu maçtan daha fazla kazanacak. Nitekim Oscar De La Hoya ve şirketi Golden Boy Promotion da daha az kazanacağı bir anlaşmayı imzalamazdı. Bu maçtan Canelo’nun 50, Golovkin’in ise 15 milyon dolar kazanacağı iddia ediliyor.

Ring ortasında Max Kellerman, “Canelo’ya söylemek istediğin bir şey var mı?” diye sorduğunda Golovkin, müstakbel rakibine bakarak “Eylül’de iyi şanslar diliyorum” demişti. Canelo da bunu “Şans vasat insanlar içindir” diye yanıtlamıştı. 16 Eylül’de kimin şansa daha fazla ihtiyacı olacak? Hep birlikte göreceğiz.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Kazanmak

Kazanmak

9 ay önce
Dönemler Üstü

Dönemler Üstü

9 ay önce