Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

Motor Sporları“Büyürken Lewis’i İzlerdim”

Formula 1'in geleceğinde isminden çok fazla söz ettirmesi beklenen 18 yaşındaki Lando Norris, The Guardian'dan Giles Richards'a konuştu.

*Bu yazının orijinali, ilk olarak The Guardian’da yayımlandı.


Formula 1’de geleceğin yıldızı olma yolunda ilerleyen Lando Norris çok genç olmasına rağmen, gereksiz ego ve tavırlardan uzak bir şekilde etkileyici bir performansla Formula 1’e doğru ilerliyor. McLaren’in test ve yedek pilotu olan Lando, bu hafta yapılacak olan Macaristan Grand Prix’sinde Salı günü aracın başında bekleniyor. Aynı zamanda F2’de sert bir mücadele veren Lando, bir üst kademeye yükselmesi için beklenen yeteneklere sahip.

Henüz 18 yaşında, Norris McLaren’in genç pilot programının bir parçası. McLaren’in CEO’su Zak Brown, Torro Rosso’da Brendon Hartley’nin yedeği olması teklifi dâhil, 3 takımın kendisiyle iletişime geçtiğini belirtti. Brown gelen teklifleri, Lando’nun sözleşmesini feshetmelerini istediği için reddetti. Fernando Alonso’nun önümüzdeki sezon ne yapacağını görmeyi bekleyen Brown, elindeki yeteneğin değerini iyi biliyor.

Tüm bu durumlar genç birinin aklını çelebilir. Ancak Norris, ergenlerde olan kendinden şüphe etme durumuna karşı, etkileyici bir şekilde normal kalabiliyor. “Bazen iyiyim bazen kötü” diyor ve ekliyor: “Bazen işler yolunda gitmeyebilir ama ben o durumdan olumlu sonuçlar öğrenerek, mutlu bir şekilde ayrılabileceğimi biliyorum. Bazen her şeyin çok kötü, berbat gittiğini düşünüyorum, bu düşüncelerim beni sinirlendiriyor.”

Bununla birlikte birçok anı yaşandı. Lando, 2014 yılında henüz 14 yaşındayken gelmiş geçmiş en genç karting şampiyonu oldu. 2015 yılında MSA Formula şampiyonasının açılış yılının şampiyonu oldu. 2016 yılına gelindiğinde, Formula Renault 2.0 Avrupa Kupası ve Formula 2.0 Avrupa şampiyonluğu kazandı. Geçtiğimiz sezon ise ilk denemesinde F3 şampiyonu olurken tarihte bunu başaran en genç pilot unvanını da ele geçirdi.

Bu sezon F2’de Carlin için yarışan Lando, gerçek bir meydan okumanın parçası oldu. Bahreyn’de muhteşem bir galibiyetle açılışı yaparken 6 yarış sonraki Avusturya’ya kadar liderliği elinde tuttu. Mercedes’in Britanyalı yedek pilotu George Russell tarafından alt edildi. Ancak Norris, Cumartesi günü Hungaroring’de zorlu yol tutuşuna rağmen ikinci sırayı alıp puan farkını 19’a indirdi.

Norris bunun öğretici bir deneyim olduğunu söylüyor, “Denemeyi ve işler kötü gittiğinde kendimi bırakmamam gerektiğini öğrendim. Bazen yapabileceğin hiçbir şey yoktur. Eskiden tam tersi olurdu, rahatsız olurdum. Aslında hâlâ biraz öyleyim ama kendimi o kadar bırakmamam gerektiğini öğrendim.” Bu genç adam böylelikle kariyerini inşa ederken, bir köşeye fırlayıp atılmamak için çabalıyor ve bunu yapma konusunda gayet başarılı.

Norris ilk başlarda motorla ilgileniyordu. Valentino Rossi onun ilk kahramanıydı ve İtalyan, Norris’in kahramanı olmaya devam ediyor. Yeovil yakınlarında büyüdü. Bir gün okul çıkışı Britanya Karting Şampiyonası’nda kullanılan Clay Pigeon pistini ziyaret etti. Babası bir yarış kıyafeti almaya gitti, bu fırsat doğrultusunda Lando yarışmayı deneyebilirdi. “Orada kıyafetleri satan biri vardı ve satan adam o botlarla muazzam görünüyordu ama botlar çok büyüktü. Yine de babam onları aldı” diye anımsıyor. “Çok geçmeden bir karting arabası aldım. Eve biraz asfalt attık ve ben de orada sürmeye başladım.”

O zamanlar 7 yaşındaydı ama aradan geçen on yılın ardından o şimdi McLaren’in planlarının bir parçası. Geçen sezon Macaristan’da deneme yaptı ve etkileyici bir şekilde sadece Sebastian Vettel tarafından geçildi. McLaren onun için çok önemli, çocukluğundan beri takip ettiği bir takım. “Büyürken Lewis ve Fernando’yu izlerdim; favorim, parlak turuncu kromlu McLaren’di. McLaren izlediğim ve desteklediğim ilk takımdı.”

Brown ona çok güveniyor, bu yıl yapılan Daytona 24 yarışına onu dâhil etti. Islak zeminde performansı dikkat çekiciydi. Gece boyunca, pistin kalanını arkasında bıraktı. Yeteneğini Avusturya’da Formula Renault mücadelesinde, Max Defourny ile verdiği muazzam mücadele ile tekrar ispat etti. Kazanmak için iki tekeriyle pistin dışına taşarak galibiyeti belirleyen bir hamle yaptı. Silverstone’daki F2 yarışı sırasında, Artem Markelov ve Nyck De Vries’i hasarlı bir araca rağmen cesurca bir hamleyle geçmeyi başardı.

F1 bir hedef ve Lando’nun da kabul ettiği gibi büyük bir adım. Asıl hedefi ise yarışlar ve şampiyonluklar kazanmak. Önümüzdeki sezon eğer kendisine McLaren’de bir koltuk bulursa işi zor olacak. Tipik olarak kendisinden çok takımını düşünüyor.

“Mücadeleci olduğunun farkındayım, eğer takımın bir parçası olursanız, takımın aracı geliştirmesi için birçok konuda yardımınız dokunur. Eğer sonunda oraya girerseniz, kazanmak daha tatlı olur. Eğer iki sene boyunca orada olsanız ve üçüncü, dördüncü senenizde şampiyonluk kazansanız, bu takım için de sizin için de daha büyük bir kazanım olur.”

Çeviri: Ant Arın Şermet

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Padok #1

Padok #1

3 sene önce
İki İskoç

İki İskoç

3 sene önce