Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

YaşamBugünden Geleceğe

NBA’deki 30 takım, bu sezon sahaya Nike tarafından üretilmiş formalarla çıkacak. Ancak bu değişim, sadece formalardaki logolarla sınırlı değil...

Birkaç yıldır sinyalleri alınan sponsorlu formalar, bu yıldan itibaren NBA maçlarında karşımıza çıkıyor ve üç yıllık bir pilot program olarak kabul edilen bu dönemin kalıcı olması bekleniyor. NBA Komisyoneri Adam Silver’a göre reklam anlaşmaları 100 milyon dolara yakın bir gelir yaratacak. En çarpıcı değişiklik ise 2017-18 sezonuyla birlikte NBA’deki 30 takımın da Nike tarafından üretilmiş formalarla sahaya çıkacak olması.

Nike yetkilileri, formaların tasarımında takımların sahaya çıkarken cesaretlerini gösterme arzularından esinlenildiğini söylüyor. Ayrıca her takımın forma estetiği, mevcut kadrosunun ruhunu ve havasını ifade ediyor.


[mailerlite_form form_id=2]


Boston, Chicago ve Cleveland’ın da aralarında bulunduğu bazı takımlar, Statement Edition formalarında gücün yansıması olarak değerlendirdikleri siyah ağırlıklı zeminleri tercih etti. Her takımın formasında kendine has bir ayrıntı bulunuyor. Chicago’nun forması, kentte geçmişten bugüne tercih edilen ince çizgili kumaşlara saygı gösterisinde bulunuyor. Cleveland’ın forması ise takımın ikinci logosunu taşıyor. Aynı şekilde Milwaukee’nin Statement Edition forması da takımın yeni, güç timsali Bucks logosunu önde ve ortada gözler önüne seriyor. Bunlara ek olarak, Denver forması (şehrin ünlü 1609 metrelik rakımı bir avantaj olarak yansıtılıyor) ve Philadelphia formasında (Sixers yazısı beyaz renkle süslenmiş olarak yer alıyor) takımların mirasını yansıtan ince ayrıntılar göze çarpıyor.

Belki de en güçlü vurgu, kurulu bulunduğu şehir olan Oakland’ın kültürü ve mirasını yücelten son şampiyon Golden State Warriors’ın formasında bulunuyor. İkonlaşmış bir görsel kullanılan Warriors Statement Edition formasında, Oakland’ın meşhur Meşe Ağacı’nı (sokak işaret levhalarında kullanılan ve kaynağını takımdan alarak Oakland şehir yönetimince de benimsenen tasarım) yansıtan yeni takım logosunun üzerinde ‘The Town’ yazısına yer veriliyor.

Formalardaki değişim bununla da sınırlı değil. NBA severler artık, edindikleri formalarla online bir deneyim fırsatı da yakalayacak. NikeConnect özelliğini taşıyan yeni NBA formaları, taraftarların akıllı telefonlarına indirecekleri NikeConnect uygulaması sayesinde gerçek zamanlı ve kişiye özel deneyimler sunacak.

Peki, yeni NBA formalarındaki NikeConnect özelliği nasıl kullanılıyor?

1- NikeConnect özellikli yeni sezon Nike NBA formaları, nike.com/nba veya nbastore.com sitelerinden ve Nike mağazalarından temin edilebiliyor.

2- Forma sahipleri için ikinci aşama, akıllı telefonlarına NikeConnect uygulamasını indirmek. Uygulama, dünyanın her yerinden iOS 11 ve Android (iPhone 7 veya üzeri; NFC özellikli Android cihazları) platformlarından temin edilebiliyor.

3- NikeConnect uygulaması açıldıktan sonra akıllı telefonlarını formanın eteğinde bulunan NikeConnect logosunun altındaki özel çipin etiketine dokunduranlar, açılan ekranda NikePlus hesaplarıyla giriş yapabiliyor. Bu, kullanıcılara maç öncesinde takımların salona geliş videoları, maç özeti paketleri gibi takım ve oyuncu içeriklerini görüntülemek için zamansız ve sınırsız bir imkân tanıyor.

4- ‘Takım’ sekmesindeki durum çubuğu, maç öncesinde hava atışına kadar kalan süreyi, maç esnasında canlı skoru ve maç sonrasında nihai skoru takip etmek isteyenler için ideal. Bu bölümde, çevrimiçi paylaşıma açık fikstür ve istatistik bilgileri de mevcut.

5- ‘Teklifler’ sekmesinde ise maç günü teklifleri bulunuyor. Bu tekliflerin altında, sonraki maç günlerinde faydalanılabilecek ‘gelecekteki ödüller’ de görülüyor. Bunların arasında da özel lisanslı ürünler, NBA 2K18 paketleri, maç biletleri, basketbolcuların oluşturduğu Spotify çalma listeleri ve ileride açıklanacak deneyimler yer alıyor.

6- ‘Forma’ sekmesinde ise kullanıcılar, üzerlerindeki formayla tıklama geçmişlerini ve o ana kadar kazandıkları ödülleri görüntüleyebiliyor.

Özetle; Giyilebilir teknoloji dünyasının sporla şu ana kadarki en ilgi çekici birlikteliklerinden birini oluşturan NikeConnect uygulaması, NBA’in sahne arkasındaki dünyasına adım atmak için taraftarlara hatırı sayılır bir fırsat sunuyor. Bu forma devriminin ileride ne gibi noktalara evrileceği ise şimdilik merak konusu.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler