Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

GündemRöportajYorumBU KEZ FAVORİ

Berlin'de Final Four günü, Fenerbahçe'nin rakibi Laboral Kutxa. Zeljko Obradovic, Velimir Perasovic, Ekpe Udoh ve Ioannis Bourousis, Socrates'in sorularını yanıtladı.

Fenerbahçe yeniden aynı noktada.

Geçen sene Madrid’deki dörtlü finalde Real Madrid’e kaybederek finalin uzağında kalan Zeljko Obradovic’in takımı bu yıl Laboral Kutxa karşısına çıkıyor. Berlin’in Madrid’e göre farkı: Fenerbahçe’nin favori oluşu.

Maç öncesinde Mercedes-Benz Arena’da Socrates‘in sorularını yanıtlayan Velimir Perasovic & Ioannis Bourousis ikilisi de bu durumun üzerinde durdu. Hafta boyunca maça dair yazılan yorumları okuduğunu söyleyen Bourousis, “Final Four seviyesinde hiç baskı hissetmiyor olmak büyük lüks” derken koç Perasovic de “Hayal kurmaya devam ediyoruz. Sezonun ilk gününden beri Fenerbahçe şampiyonluğun favorisi” açıklamasını yaptı.

Laboral Kutxa’nın antrenmanının bitimiyle eşzamanlı salona gelen Fenerbahçe de benzer sorularla karşıya karşıya kaldı. Bir Alman gazetecinin, Laboral-Fenerbahçe arasında “Davut-Golyat” ilişkisi kurmasına sinirlenen Obradovic, “Başka soru yoksa Joe’nun yanına gidiyorum” diyerek 1995’te Real Madrid’le Avrupa şampiyonluğu yaşadığı Joe Arlauckas’a sarıldı ve medya gününü noktaladı. Ama genel hatları itibarıyla başta Obradovic olmak üzere, Fenerbahçe’nin takım hâlinde, “Favorisiniz. Baskı var mı?” eksenindeki soruları soğukkanlılıkla cevaplandırdığını gördük.

Berlin’de hafta sonu boyunca Aras Yetiş’le birlikteyiz. Zeljko Obradovic, Ekpe Udoh, Velimir Perasovic ve Ioannis Bourousis’le konuştuk. 

Zeljko Obradovic: “Yaratıcılığı sınırlamalıyız”
Takım hâlinde hareket eden bir oyuncu grubuna karşı oynayacağız. Elbette bireysel performanslar fark yaratabilir ama ortaya koyduğu kolektif basketbol sonucu burada Perasovic’in takımı. Hücumda yaratıcı, çok yönlü ve tahmin edilmesi zor bir takım. Onların yaratıcılığını kısmen de olsa sınırlayabilmek önceliğimiz.

Rotasyonlara dair konuşmak istemiyorum. Real Madrid’e karşı oynadığımız maçta kısa beş sonuç vermiş olabilir ama Laboral daha farklı bir takım. Onların planlarını bilemem, basına karşı da tahmin yürütmem. Bu konuları gidip Perasovic’le konuşabilirsiniz. Ben onlara karşı iyi hazırlandım, takımımın da iyi hazırlandığını düşünüyorum. Bir gün önceki basın toplantısında da belirttim, Perasovic’in takımında hücum setlerini yönlendirebilecek üç oyuncu var: Mike James, Darius Adams ve Ioannis Bourousis. Herkes bizim çok yönlü bir takım oluşumuzu vurguluyor ama Laboral de değişken parçalara sahip oyunculardan kurulu. Onların da tuzakları var.

Velimir Perasovic, Baskonia'yı 2008 sonrası ilk kez Euroleague Final Four'una taşıdı.
Velimir Perasovic, Baskonia’yı 2008 sonrası ilk kez Euroleague Final Four’una taşıdı.

Velimir Perasovic: “Hayal kuruyoruz”
Fenerbahçe bu kupanın favorisi. Bence birinci günden beri öylelerdi. Fenerbahçe burada rakibimiz olduğu için, “Herkes onların kazanmasını bekliyor” demiyorum. Realite bu. Başarıya aç ve bireysel kaliteleri bizden çok daha yüksek oyuncu grubu, takım hâlinde mücadele ediyor.

Maçın başından itibaren oyuna ağırlık koymak isteyeceklerdir. Biz kendi oyunumuzu oynayacağız, hamlelerine cevap vermeye çalışacağız. Hayal kuruyoruz, kazanmak istiyoruz ama maç hazırlığında rakibin güçlü oluşu bizi kendi kimliğimizden uzaklaştırmamalı. Maç içinde yapılacak ufak hamleler, büyük resmi görmemizi engellememeli. Şans bulacağımızı düşünüyorum. Kendimiz olalım, bildiğimizi yapalım, yeter.

Ekpe Udoh, Euroleague'deki ilk sezonunda Final Four oynayacak.
Ekpe Udoh, Euroleague’deki ilk sezonunda Final Four oynayacak.

Ekpe Udoh: “Herkes çok motive”
Avrupa’daki oyuna Ocak ayının başlarında adapte olmaya başladım. Final Four’a doğru bu ivme devam etti ve şimdi kendimi çok iyi hissediyorum. NBA’e göre buradaki oyun çok sert. Laboral de tam bir Avrupa takımı. Koç Obradovic bizi her duruma karşı hazırlıyor. Laboral’i de saatlerce analiz ettik.

Obradovic’le aramızdaki ilişkiyi “sevgi-nefret” çerçevesinde değerlendirebilirim. Bazen öyle, bazen böyle. Mesela burada Final Four’dayız… Acayip antrenmanlar geride kaldı. Müthiş bir motivasyonumuz var, yorulsak da hissetmiyoruz bile. Koçun her zaman samimi olduğunu ve kazanmak için uğraştığını biliyorum. Her şeyi daha iyi yapabilmemiz için gayret ediyor. Berlin’de de onu takip edeceğiz. Ve… Daha önce de pek çok kez söylediğim gibi; dünyanın en iyi taraftarına sahibiz ve burada onlara ihtiyacımız var.

Ioannis Bourousis, Real Madrid kariyerinde hayal kırıklığı yaratmıştı. Yazın istediği kontratı bulamayan Yunan uzun, cüzi bir miktara Laboral'le anlaşmıştı.
Ioannis Bourousis, Real Madrid kariyerinde hayal kırıklığı yaratmıştı. Artık her şey daha farklı.

Ioannis Bourousis: “Perasovic’le kendimi buldum”
Bizi buraya enerjimiz ve şut performansımız taşıdı. Fenerbahçe’ye karşı da temel özelliklerimizi sahaya yansıtmaya çalışacağız. Obradovic’in takımının gücünü biliyoruz. Favori onlar. Herkes Fenerbahçe’nin kazanmasını bekliyor. Bu da bizim için bir avantaj, Final Four’da kolay kolay bulamayacağınız bir avantaj… Geride kalan yıllarda yarı finallerde çok fazla sürpriz gördük. Bu yıl neden olmasın?

Nisan ayının başında Real Madrid’e karşı kazandıktan sonra Final Four oynayacağımızı anlamıştım. Ben kişisel olarak kariyerimin en iyi yılını geçiriyorum, bunda koç Perasovic’in büyük payı var ama… Takım hâlinde Real’i yendiğimiz o günden sonra Final Four’a inandık. Bu kez de Fenerbahçe’yi yenebileceğimize inanıyoruz.

Perasovic’le kendimi buldum. O bendeki farklı bir şeyi gördü. Bu yıl takımda hücumda büyük rol üstlenmekten ziyade, takımla da tecrübelerimi paylaşıyorum. Baktığımız zaman bu yılki takımda Final Four tecrübesinden ziyade, Euroleague tecrübesi olan da fazla oyuncumuz yok. Koç bana saha dışında da sorumluluk veriyor. Ona çok şey borçluyum.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Kontrol

Kontrol

14 saat önce
Kürkçü Dükkânı

Kürkçü Dükkânı

14 saat önce
General Dusko

General Dusko

1 hafta önce