Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

DergiGündemNisan 2015YorumBIELSAMPAOLISMO

Jorge Sampaoli, Şili'ye tarihindeki ilk Copa America zaferini yaşattı. Socrates'in ilk sayısında başarılı teknik adamı İbrahim Altınsay değerlendirmişti.

Socrates’in Nisan sayısında çıkan yazıdan ufak bir bölümü huzurlarınıza sunuyoruz:

Marcelo Bielsa’nın yolundan giden teknik direktörlerden çoğu daha ılımlı, pragmatik davranıp başarıya ulaştı. Jorge Sampaoli gibileri ise onun açık ve sadık çırağı oldu. Sampaoli, Universitad De Chile ile 20 yıl aradan sonra Copa Sudamericana’yı Şili’ye getirdi ve Bielsa’nın ardından 2011’de Şili Milli Takımı’nın başına geçti. Bielsa’yla birlikte Şili Milli Takımı’na, izleyene zevk veren bir futbol ekolü kazandırdılar.

Paraguay’ı 2011’de Güney Amerika Kupası finallerine götüren, daha sonra da Barcelona’nın başına geçen Gerardo Martino, Bielsa’nın Newell’s Old Boys’unun önemli parçasıydı. Espanyol ve Southampton başarılarından sonra Tottenham’ın başına getirilen Mauricio Pochettino da. Arjantin’de Estudiantes ve River’ı, İspanya’da Atletico Madrid’i şampiyonluğa taşıyan ve Atletico Madrid’e Avrupa Ligi’ni kazandıran ve Şampiyonlar Ligi finali oynatan Diego Simeone, milli takımdan hocası Bielsa’dan çok şey öğrendiğini söyler.

…2014 Dünya Kupası, baş altı Güney Amerika ile Orta Amerika takımlarının yükselişine sahne oldu bence. Başı ise görevi Bielsa’dan devralan Jorge Sampaoli’nin Şilisi çekiyordu. Uygulama adamı Sampaoli önce Universitad’da, sonra da milli takımda son derece dengeli, özellikleri birbirine yakın futbolculardan kurulu, birlikte çok koşan, uyumlu bir takım yaratmıştı.

120 dakika her alanda hızla çoğalarak Brezilyalıları edilgen duruma düşürdü Şilililer. Topu kazandıklarında savunma hattı birden yok oluyordu. Dış bekler kanat oyuncusu ya da iç haf oluyor, Medel orta alanda oyun kuruyordu. Şili Milli Takımı FIFA’nın ‘aman ev sahibi takım, hele Brezilya ise, ilk turlarda sakın elenmesin şikesi’ sonucu ikinci yarı hakemler tarafından rakip kaleye yaklaştırmadı ve rakiplerinin lehine çalınan frikikleri savunmak zorunda kaldı. 58’den plan değiştirerek 5-3-2’ye döndüler. Buna rağmen Pinilla’nın 120’deki şutu direkte patlayacağına 3-4 santim aşağıdan gitse çeyrek finale çıkacaklardı. ‘Toplama ötesi takım’ Brezilya da hak ederek elenecek, yarı finalde Almanya karşısında 7-1’lik tarihi hezimete uğramayacaktı.

…Yazmayacaktım ama yazayım: Büyük bir kulübümüz üç sezon önce ‘yeniden yapılanma’ sürecinde Jorge Sampaoli ile görüştü. Hoca da istekliydi ama yöneticilerin dar görüşlülüğü ve kişisel kompleksleri yüzünden süreç iğdiş edilince ülke futbolu Sampaoli’yi göremedi. Bir başka büyük kulübümüz yana yakıla hoca ararken Marsilya’yla henüz anlaşmamış olan Bielsa’ya teklif götürdü. Olumlu yaklaşan Hoca hemen videolar izleyip araştırmalara koyuldu. Ne ki yönetim tam o sırada başka bir hocayla anlaşıverdi ve Bielsa’ya teşekkürü bile çok gördü. 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler