Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

DergiFutbolNisan 2015Best vs. Becks

George Best'in hayranlık duyduğu isim belki de Beckham'dı... Hakkında olumsuz sözler sarf ettiği Becks için aslında neler düşünmüş olabilir?

George Best, bir 22 Mayıs günü dünyaya geldi. Yaşasaydı bugün 69 yaşında olacaktı.  Sahip olduğu özellikler ve alışkanlıklar onun futboldan da hayattan da erken kopmasına neden oldu. O özelliklere sahip olmasaydı, bugün hayatta olabilirdi ama futbolseverlerin hafızasında yer eden George Best algısı oluşmazdı. O futbolun ilk ikon oyuncularından biriydi.

Onu, ‘United’ın 7 numarası‘ olarak da anmak mümkün. Tıpkı diğer bir ikon Beckham gibi… Tam da bu noktada; Best’in, 7 numara zincirinin ilk halkasının halefleri hakkında söylediği sözler aklımıza geliyor.

Socrates’in ilk sayısında Mehmet Demirkol, “Kahramanınızla karşılaştığınızda…” adlı yazısında, konuya değinmişti. Best, Cantona, Ronaldo, Beckham dörtgeninde geçen duyguları analiz etmişti. George Best’in doğum gününde o cümleleri tekrar hatırlamakta fayda var. Demirkol’a göre; Best’in Beckham hakkında söylediği olumsuz sözlerin altında derin hisler mevcut:

” … Beckham demişken, bir de kahraman olup kahramanları olanlar var tabii. İngilizlerin hakkında isabetle söylediği gibi; futbolculuğunu tartışabilirsiniz ama gollerinin çoğu kendisi gibi yakışıklıdır Becks’in… Manchester United’ın kutsal 7 numarasıyla hayranlarını çığ gibi toplayarak taşıdı yıllarca. Cantona, Robson, Ronaldo ve tabii George Best gibi… Peki hayran mıknatıslarının en destansı olanı Best’in, Cantona ve Ronaldo için söylediği onca şahane şey varken, Becks için söyledikleri ne etki yaratmıştır?

Ronaldo için ”Bugüne kadar birçok oyuncuya ‘yeni George Best’ dendi. Ancak ilk defa bu yakıştırma benim için bir övgü” diyen o… Cantona için ”Bugüne kadar içtiğim tüm şampanyaları onunla Old Trafford’da bir Avrupa maçı oynayabilmek için feda ederim” diyen de… Bilirsiniz, Beckham’a düşense ”Sol ayağını kullanamıyor, kafa vuramıyor, ikili mücadele kazanamıyor, çok gol atamıyor ama onun dışında fena değil” olur. 

Gerçekten böyle mi düşünüyordu? Yoksa aslında hayranlık duyduğu tek isim o muydu? Çünkü futbol bir yana asıl ikon o. Hele de kadınlar için. ”Bir keresinde Gazza için IQ’su forma numarasından daha düşük demiştim. O da ‘IO ne?’ diye sordu” dediği Paul Gascoigne de muhtemelen o kadarını hak etmiyordu. Tamamen bir dâhiden bahsetmiyoruz ama saha içinde karşısına çıkan herkesi aptal gibi gösterirdi Gazza… Hangisi daha iyi bilmiyorum, Best ile kaderleri pek benziyor. Alkol, karaciğer… Belki de bir özeleştiri kim bilir!”

MEHMET DEMİRKOL’UN YAZISININ DA YER ALDIĞI SOCRATES’İN İLK SAYISINI ONLINE OLARAK SATIN ALABİLİRSİNİZ!

Babil | Kitapyurdu | D&R | Rob389

İlginizi çekebilecek diğer içerikler