Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

Diğer SporlarBerlin Notları #3: Ramil Guliyev’den Tarihi Başarı

Berlin'de düzenlenen 2018 Avrupa Atletizm Şampiyonası'nın üçüncü gününü Ramil Guliyev ve Yasmani Copello'nun madalyaları ile kapattık. Mustafa Taha'dan dünün notları...

-Aslında güne iyi başlamamıştık. Karin Melis Mey üç adım atlamada, Eda Tuğsuz da cirit atmada elemeleri geçememişlerdi. Özellikle Eda’nın finale kalması beklenirken sezon içerisinde gösterdiği performansın altında kalması üzücüydü. Fakat akşam seansında öyle bir 1.5 saat yaşadık ki olumsuz olan her şeyi bir anda unuttuk.

-Yasmani Copello erkekler 400 engellide belki unvanını koruyamadı fakat Türkiye rekoru kırdı. Bununla birlikte Avrupa şampiyonaları tarihinin en iyi beşinci derecesine imza attı Yasmani. Dünya şampiyonasındaki formunu bu sene de devam ettiren Karsten Warholm altın madalyayı kazanırken şampiyona tarihinin en iyi üçüncü derecesini yaptı. Warholm’un formu o kadar üst seviyedeki sadece 400 engellide değil 400 metrede de Avrupa şampiyonluğu için yarışacak. Yarışın ardından Yasmani Copello dokuzuncu engele kadar dayandığını fakat orada gücünün bittiğini söyledi. Yarışın ne kadar hızlı olduğunu bir 23 yaş altı Avrupa rekoru, bir ulusal rekor, bir kişisel en iyi derece, üç tane de sezon en iyi derecesi çıkmasından anlayabiliyoruz.

-Yasmani Copello’nun ardından Ramil Guliyev pistte yerini aldı. Olağanüstü bir performans gösteren ve 19.76 ile 16 yıllık şampiyona rekorunu tarihe gömen Ramil, kendine ait Türkiye rekorunu da 0.12 saniye ileri taşıdı. Ayrıca tarihte 200 metrede hem dünya hem de Avrupa şampiyonu olan üçüncü atlet oldu Guliyev. 28 yaşındaki atlet Avrupa’da tarihin en hızlı ikinci derecesine de imza atmış oldu bu performansıyla.

-Akşam seansının bir diğer güzel haberi de yüksek atlama elemelerinden mücadele eden Alperen Acet’ten geldi. 2.25 metreyi geçen Alperen cumartesi akşamki finalde mücadele etme hakkını kazandı.

-2015’te Avrupa gençlerde, 2016’da da dünya gençlerde şampiyon olan Elvira Herman büyüklerdeki ilk şampiyonluğunu Berlin’de kazandı. Belarus atlet 110 metre engellide yeni Avrupa şampiyonu oldu. Finalde üç atlet ile yarışan Almanlar iki madalya çıkarmayı başardı. Dünya üçüncüsü Pamela Dutkiewicz gümüş madalyayı kazanırken, son Avrupa şampiyonu Cindy Roleder ise bu sezonki en iyi derecesine imza atarak Avrupa üçüncüsü oldu.

-Mahiedine Mekhissi-Benabbad Avrupa şampiyonları tarihine geçmeyi başardı. 2010’dan bu yana her Avrupa şampiyonasında altın madalya kazanan Fransız atlet bu geleneğini Berlin’de de sürdürdü. 3000 metre su engellide dördüncü Avrupa şampiyonluğunu kazanan Mahiedine Mekhissi-Benabbad. İtalyanların devşirme atletleri de madalya kazanmaya devam ediyor. Erkekler 10 bin metrede Yemaneberhan Crippa’nin bronz madalyasının ardından Etiyopya asıllı bir diğer 20 yaşındaki İtalyan atlet Yohanes Chiappinelli de 3000 metre su engellide Avrupa üçüncülüğünü kazandı.

-Erkekler cirit atmada kötü bir sezon geçiren ve finale de felaket başlayan Thomas Röhler üçüncü hakkındaki 89.47’lik derecesiyle olimpiyat şampiyonluğunun yanına Avrupa şampiyonluğunu da ekledi. Dünya şampiyonlarında finale kalan fakat madalya performasından uzak olan Andreas Hoffman büyük şampiyonalardaki ilk madalyasını Berlin’de alırken, Almanya da bir duble daha yaptı. Bu seneki performansıyla dikkat çeken Magnus Kirt, Diamond League’in Rabat ayağındaki birinciliğinin ardından Avrupa üçüncülüğü ile Estonya’ya bu şampiyonadaki ilk madalyayı getirdi. Almanların bir diğer iddialı ismi ve son dünya şampiyonu Johannes Vetter ise ancak beşinci olabildi.

-Kadınlar sırıkla yüksek atlamada Yunanistan duble yaparak üç madalyasından ikisini bu branştan çıkardı. Son olimpiyat ve dünya şampiyonu Katerina Stefanidi 4.85 metre ile şampiyona rekoru kırarak Avrupa şampiyonu unvanını korudu. Dünya ve Avrupa şampiyonalarının bronz madalyalı ismi Nikoleta Kyriakopoulou ise bu sefer Avrupa ikinciliğinin sahibi oldu. İngilizlerin yıllardır madalya beklediği Holly Bradshow ise bu emeline Berlin’de ulaştı. 26 yaşındaki sırıkla yüksek atlamacı bronz madalya alarak kürsüye çıktı.

-Bu sabah seansında Türk sporcular açısından yoğun bir mesai söz konusu. Kadınlar çekiç atma elemelerinde Kıvılcım Salman B grubunda mücadele edecek. Kadınlar 3000 metre su engellide Özlem Kaya finale kalmak için piste çıkacak. Erkekler üç adım atlamada A grubunda Can Özüpek, B grubunda ise Necati Er yarışacak. Bugün başlayacak takım yarışlarında ise erkekler 4×400 elemelerinde Türkiye ikinci eleme serisinde yer alacak.

-Üç gün geride kalırken madalya sıralamasında 3 altın madalya kazanan tek ülke olan Polonya ilk sırada yer alıyor. Toplamda 7 madalya kazanan Almanya ikinci sırada. 2 altın, 2 gümüş ve 1 bronzu olan Büyük Britanya ise üçüncülükte yer alıyor. Türkiye ise pistte aldığı 1 altın, 1 gümüş, 1 bronz toplam üç madalya ile Ukrayna ile altıncılığı paylaşıyor.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Kazanmak

Kazanmak

9 ay önce
Dönemler Üstü

Dönemler Üstü

10 ay önce