Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

Diğer SporlarBerlin Günlüğü #2: Harting’in Vedası

Berlin’de düzenlenen 2018 Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda dünden kalanları Mustafa Taha derledi.

-Dünün notlarına sporcularımızdan başlayacak olursak; Ramil Guliyev rahat bir tempoda koşarak erkekler 200 metrede finale kaldı. Bu akşam 22:05’te Avrupa şampiyonluğu için piste çıkacak Ramil. Yasemin Can ise kadınlar 10 bin metrede unvanını korumak için piste çıktıysa da istediğini başaramadı. Sakatlıktan yeni çıkan ve sadece 2 hafta hazırlanarak Berlin’e gelen Yasemin, yarışın ilk yarısında ilk iki sırada yer alsa da 6000 metre geçildikten sonra sporcumuzun temposu düşmeye başladı ve Avrupa beşincisi olarak müsabakayı tamamladı.

-Dün akşamın Berlin Olimpiyat Stadyumu’nun en duygusal insanı erkekler dekatlonda altın madalyayı kazanan Arthur Abele olsa gerek. Çarşamba sabahına Britanyalı Tim Duckworth’ün ardından ikinci sırada başlayan Alman dekatlet akşam seansında cirit atmadaki performansıyla liderliği ele geçirdi. Sonrasında 1500 metreyle de şampiyonluğunu ilan etti. 32 yaşında kariyerinin en önemli başarısını Avrupa şampiyonu olarak elde eden Abele, altın madalyayı kazanmasının ardından gözyaşlarını tutamadı. Dekatlonda ilk günkü yarışlardan uzun atlamada dünya şampiyonu Kevin Mayer üç hakkında da faul yapmasa ve yarış dışı kalmasa muhtemelen Abele’nin altın madalya kazanma gibi bir şansı olmayacaktı. Ama beklenmeyen oldu ve Arthur Abele de 50 bin Alman’ın unutmayacağı şampiyonluğu kazandı.

-Polonyalılar Berlin’e rüya gibi bir başlangıç yaptı. İlk iki gün geride kalırken atma branşlarında 3 altın, 2 gümüş kazandı Lehler. Dünün kahramanı, son atışında 19.33 metreyi bularak son iki Avrupa şampiyonasının madalyalı ismi Christina Schwanitz’i geride bırakan Paulina Guba’ydı. Schwanitz’i üstelik evinde geride bırakan 27 yaşındaki Guba’nın önceki en büyük başarısının bu yıl Dünya Salon Atletizm Şampiyonası’nda elde ettiği beşincilik olduğunu söylersek Berlin’de başardığının ne kadar değerli olduğu anlaşılır.

Paulina Guba’yı ilk kutlayanlar arasında Berlin 2018 maskotu Berlino da vardı.

-Şampiyonun son atışta belli olduğu bir diğer yarışma da erkekle disk atmaydı. Son dünya ikincisi Daniel Stahl, dördüncü atışlarda Dünya Şampiyonası’nın altın madalyalı ismi Andrius Gudzius’u geride bıraktı. Fakat Litvanyalı müsabakanın son atışında İsveçli rakibini geçti ve dünya şampiyonluğunun yanına Avrupa şampiyonluğunu da ekledi.

-Kariyerinin uluslararası arenada son yarışına çıkan Robert Harting ise ancak altıncı olarak müsabakayı tamamladı. Buna karşın gecenin sonunda Harting için bir tören düzenlendi. Üç dünya, iki Avrupa, bir olimpiyat şampiyonluğu bulunan 33 yaşındaki Harting’in seyircisi önünde uluslararası kariyerine veda etmesi anlamlıydı.

-Erkekler uzun atlamada sürpriz bir şampiyon çıktı. Yunanlıların atletizmdeki genç isimlerinden Miltiadis Tentoglou ilk büyükler yarışmasında 8.25 ile bu sezonki en iyi derecesini yapmakla kalmadı Avrupa şampiyonluğunu da kazandı. İki yıl öncesinin 34 yaş altı Avrupa şampiyonu Fabian Heinle Almanya’ya gümüş madalya kazandırdı. Yarışmanın favorilerinden Serhii Nykyforov bronz madalya ile yetindi.

-Yasemin Can’ın beşinci olduğu kadınlar 10 bin metrede Kenya asıllı İsrailli atlet Lonah Chemtai Salpeter altın madalyayı kazandı. 2014’te 5 bin metrede Avrupa üçüncüsü olan Hollandalı Susan Krumins ise bu sefer 10 bin metrede gümüş madalya elde etti. 2014’ün 5 bin metre Avrupa şampiyonu Meraf Bahta ise Avrupa üçüncüsü oldu.

-Yasmani Copello’nun 400 metre engellide en büyük rakibi olan Karsten Warholm 400 metrede de altın madalyanın iddialı ismi. Norveçli atlet dün koşulan yarı finallerde kendi adına sezonun en iyi derecesini elde ederek finale kaldı.

-Bugün sabah seansının son müsabakası olan kadınlar cirit atmada Eda Tuğsuz B grubunda finale kalmak için mücadele edecek. Karin Melis Mey de yine sabah seansında uzun atlama elemelerinde boy gösterecek. Akşam seansında ise 21:15’te Yasmani Copello unvanını korumak için piste çıkacak. 22:05’te ise Ramil Guliyev 200 metrede Avrupa şampiyonu olmak için mücadele edecek. Oldukça heyecanlı bir akşam bizi bekliyor.

-Berlin’de ilk gün 35 bin seyirci tribünlerde yer almıştı. Dün akşam ise 50 bine yakın bir izleyici kitlesi vardı. Her geçen gün tribünlerdeki kalabalık daha da artacak gibi duruyor. Hafta sonunun tüm biletlerinin satıldığı biliniyor.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Kazanmak

Kazanmak

9 ay önce
Dönemler Üstü

Dönemler Üstü

10 ay önce