Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

GündemBeklenen Son

David Blatt'in Cleveland günleri kısa sürdü. Suçlu Tyronn Lue mu?

*Adrian Wojnarowski imzalı bu yazının orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.

David Blatt, daha Eylül 2014’teki ilk hazırlık kampına başlamamışken LeBron James ve menajeri Rich Paul’un B Planı hazırdı: Mark Jackson.

NBA’in en güçlü oyuncusunun – ve aynı zamanda Cavaliers’ın genel menajerinin – istediği koç adayı olan Jackson ne yapması gerektiğini biliyordu. James ve Paul’un sahibi olduğu Klutch Sports menajerlik şirketi ile anlaşmak ve yeni işinden alacağı komisyonu LeBron’ın kasasına göndermek. Blatt’in az bile şansı yoktu; neyle karşı karşıya olduğunun farkında değildi.

Klutch Sports, daha ilk günlerden itibaren Blatt’in aleyhinde durmadan ve acımaksızın çalıştı. James, spor dünyasının en büyük liderlerinden biri ve Cavaliers’ı da istediği gibi yönlendirdi: Yani Blatt’e muhalif bir yönde.

Cuma günü James istediğini aldı ve Cavaliers, geçen yıl Doğu’yu şampiyon tamamlayan ve konferansın şu ana kadarki lideri olan takımın başantrenörünü kovdu. Bir buçuk sezonluk dönemde yardımcı koç Tyronn Lue, olabildiğince Blatt’e sadık kalmaya çalıştı. James ve Paul’ün Blatt’e karşı kampanyasının farkındaydı ama yine de onlara koça bir şans tanımaları yönünde tavsiye vermeye devam etti.

Klutch Sports’un ilk planı için problem şuydu: Cleveland, Jackson’ı takımın başına getirmek istemiyordu. GM David Griffin, Jackson’ın Warriors günlerinin arkasındaki gerçeği bilecek kadar bilgiliydi. Griffin’in işinin büyük bir parçası James’in ve takım sahibi Dan Gilbert’ın istekleri arasındaki dengeyi sağlamak oldu. Onun işi, iki taraftaki kaotik ortamı sakinleştiren kişi olmaktı.

Jackson’ın koç görevi için düşünülmeyeceğini anlaşıldığında – ve Lue da tekliflere rağmen Klutch Sports ile anlaşmayınca – James ve ekibi ödün vererek Lue’yu başantrenör olarak düşünmeye başladı. Blatt’in yerine Lue’nun geçmesi için kampanyaya başladılar ve son haftalarda sesleri daha da yükseldi.

Gilbert, Lue’yu ligin en çok kazanan yardımcı koçu yaptı yıllık 2 milyon dolar ile ve Blatt’in ardından başantrenör görevi için ilk adaylardan biri olarak düşünüyordu. Sonunda James, Blatt’in kovulmasını kaçınılmaz kıldı ve Blatt’in elinde kullanabileceği başka koz kalmadı. James’in maçlar ilerledikçe koçun çizdiği oyunları dikkate almaması hem rakip takım oyuncuları hem de kendi takım arkadaşları tarafından fark ediliyordu.

Tyronn Lue, Cavaliers'la üç yıllık kontrat imzaladı.
Tyronn Lue, Cavaliers’la üç yıllık kontrat imzaladı.

Organizasyonda Pat Riley gibi herkesin çekindiği biri olmadığından James, Cavaliers’ı bir sezondan uzun süredir bir kaosa sürüklüyor. Son 13 maçta sadece Golden State Warriors ve San Antonio Spurs’e kaybetmesine rağmen James’in antrenmanlar ve maçlarda Blatt’e karşı muhalefeti giderek arttı. Takım içerisinde konuşulan başka bir konu yoktu son zamanlarda. LeBron James ve Rich Paul’ün, genel menajerin odasına girip koçun kovulmasını istemesine gerek bile kalmadı. Hepsi birlikteyken amaçlarına ulaşana dek insanların hayatını cehenneme çevirebilecek kapasiteye sahipler.

Blatt de NBA’e geçiş sürecinde hatalar yaptı ve kompleks oyuna ayak uydurmakta zorlandı. Hızlı karar vermesi gerektiği anlarda problem yaşadı. Evet, belki Euroleague’de uzun yıllar antrenörlük yaptı, ama yine de kendini yeni bir antrenör kadrosuna, kadroya ve bu jenerasyonun en iyi oyuncusuna kabul ettirmek zorundaydı.

Diğer menajerler Klutch Sports’un Cleveland üzerindeki etkisinden şikayet etseler de, şurası kesin: Eğer onlar Paul’la aynı konumda olsaydı, bundan şikayet etmezlerdi. Hiçbir menajer elinin bu denli güçlü olma imkanını geri çevirmez. James’in maksimum kontratı dışında LeBron ve Klutch Sports, Cavaliers’ı bozuk Gilbert’in kumarhanelerden birindeki bozuk kumar makinesine çevirebilir. Tristan Thompson’ın aldığı 5 yıllık ve 82 milyon dolar değerindeki kontrat bunun kanıtı. Diğer menajerler Cavaliers ile pazarlık yapan oyuncuları için daha fazla vakit harcıyor. Bunun nedeni Rich Paul ve ekibi Klutch Sports’un temsil ettiği oyunculara James’in kontratlardaki etkisini vadediyor.

Bundan sonra olacaklar şunlar: Blatt’in beceriksizliğine, kimsenin ona saygı duymadığına ve olayla LeBron’ın hiçbir ilgisi olmadığına dair haberler çıkarmak. LeBron’ın Cleveland’a dönüşü hakkında masallar anlatıldı belki ama bu dönüş tamamen maddi kaygılar üzerine yapılmıştı. LeBron ve ekibi bu işlerini Riley’nin organizasyonunda ve Erik Spoelstra’nın soyunma odasında yapamazdı.

Dan Gilbert’ın LeBron’ın dönüşü sonrası Cleveland organizasyonunu onun yönetimine bıraktı. Bunda utanacak bir şey yok ve bu yüzden Gilbert’ın hiçbir şey için özür dilemesine gerek yok. LeBron, Gilbert’ın da yardımıyla basketbolda ve iş hayatında maksimum kazanç sağlayabileceği bir yol yarattı ve amaçlarına ulaşmak için şansı da var.

Cavaliers, Blatt’i kovmaya karar verdiğinde Lue’ya üç yıllık anlaşma önerdi. Lue, ilk önce sezon sonuna kadar geçici olarak koç olup bir bahis oynamak istedi ama sonrasında üç yıl için 9,5 milyon dolar karşılığında anlaşma imzaladı. Yine de bu kadar yetenekli kadroyla şampiyonluk yarışında olmak genç bir koç için hayatta çok fazla karşılaşılabilecek bir fırsat değil.

LeBron James, Miami’deki son yılının ve Cleveland’e döndükten sonraki bir buçuk sezonunun aksine koçtan direktif almak istiyor. Klutch Sports, Ty Lue’nun anlaşmasında komisyon alamıyor, bu nedenle artık kazanmaktan başka şansı yok.

Çeviri: Ali Çolak.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Zaman Makinesi

Zaman Makinesi

1 hafta önce
Ceza Koşusu

Ceza Koşusu

1 hafta önce
Kırmızı Sis

Kırmızı Sis

2 hafta önce