Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

FutbolMotor SporlarıAndre Villas-Boas Dakar Rallisi’nden Çekildi

Bir dönem Avrupa'nın en parlak antrenörlerinden biri olması beklenen Andre Villas-Boas, bu yıl Dakar Rallisi'ne katıldı. Dördüncü etapta kaza yapan Portekizli, yarışa erken veda etti.

2011’de henüz 33 yaşındayken Porto’nun başında UEFA Avrupa Ligi’ni kazandığında, Andre Villas-Boas’ın önünde parlak bir antrenörlük kariyeri olduğu konusunda çoğu isim hemfikirdi. Tıpkı Jose Mourinho gibi Porto’yla Avrupa’da kupa gördükten sonra uzun yıllar kıta futbolunda konuşulan çalıştırıcılardan biri olacaktı. Takip eden yıllar ise Villas-Boas için biçilen kadere pek uygun gitmedi. Başarısız Chelsea ve Tottenham yolculuklarının ardından Rusya ile Çin duraklarına uğrayan Portekizli, son görevinden istifa ettikten sonra ise herkesi şaşırtan bir karar aldı. Bu yıl 40. kez düzenlenen ve ralli dünyasının en özel köşelerinden Dakar Rallisi’nde yarışacağını açıklayan Andre Villas-Boas, Güney Amerika’da direksiyon başına geçti.  346 kapı numarasıyla yarışan Villas-Boas, partneri Ruben Faria ile birlikte çıktığı yolculukta ilk iki etabın sonunda genel klasmanın 45. sırasında yer alıyordu. Ancak Peru’nun San Juan de Marcona bölgesinde gerçekleşen dördüncü etapta, işler Villas-Boas’ın istediği gibi gitmedi. Geçirdiği kaza sonucu hastaneye kaldırılan Portekizli, sırt ağrılarından dolayı Dakar’a erken veda etmek zorunda kaldı.

Kutay Ersöz, Socrates’in Ocak 2018 sayısına Portekizli’nin Dakar’a varan yolculuğunu yazdı. İşte o yazıdan bir bölüm:

“Genç hoca, dibe çakıldı. Beklediği kariyer bu değildi. Çok erken yaşta bir yola girmiş, aradığını bulamamıştı. Şimdilerde ise kendisine daha uygun olmasını beklediği yeni bir yolu deneyecek. Hayatında bir yenilik yapması ve heyecan yaşaması onun en iyi ilacı olabilir. Üstelik Dakar Rallisi tam onun gibi bir organizasyon, yani biraz karışık. Dakar’da düzenleniyormuş gibi duran ama senelerdir Dakar’a uğramayan ve son dönemde Güney Amerika’da koşulan uzun bir yarıştan bahsediyoruz.

Villas-Boas, bu sefer yıldızları yönetmek zorunda olmayacak ve sadece bilgisini ve tecrübesini kullanacak. Yardımcı pilotu Ruben Faria ile çölün ortasında, yıldızların altında yapayalnız olacaklar. Kafalarını rahatlatmak için de çöldeki yıldızlardan yardım alacaklar.”

*Yazının tamamını Socrates’in Ocak 2018 sayısında okuyabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler