Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

Diğer SporlarAltı Yumrukta Mayweather

'Asrın Maçı' için saatleri saymaya başladık. İki tarafın da kariyerinde önemli virajlar var.

Mayweather vs. Serafim Todorov (1996 Atlanta)

Olimpiyat Oyunları’na fırtına gibi başlamıştı Floyd Mayweather Jr. İlk rauntta Bakhtiyar Tileganov’u yenmiş, ardından Artur Gevorgyan’a karşı 16-3’le üstünlük sağlamıştı. Çeyrek finallerde 20 yıldır yapılamayanı yapmış ve ABD’ye Küba’ya karşı bir boks zaferi getirmişti Lorenzo Aragon’u mağlup ederek. En son 1976 Montreal’de beş altın madalya kazanan, içinde Sugar Ray Leoanard’ın da yer aldığı ABD takımı bunu başarabilmişti.

Ne olduysa yarı finalde oldu. Mayweather’ın rakibi Bulgar Serafim Todorov’tu. Mayweather otoritelere göre tüm rauntları kazandı, hatta Mısırlı hakem maçın ardından Mayweather’ın elini kaldırdı. Ancak jüriler maçı Todorov’a verdi. Başhakem Emil Jetchev’in vatandaşlarını kayırdığı iddia edildi, ABD’li bir jüri görevini bıraktı, seyirciler kararı yuhaladı, Amerikan takımı itiraz etti, ancak 10-9’luk sonuç değişmedi.

Tıpkı 1988 Seul’de Roy Jones Jr’ın başına gelenler gibi, tarihin en iyi boksörlerinden birisi, Olimpiay Oyunları’nda ihtilaflı bir kararın ardından maçını kaybetti. Altın madalyaya uzanması beklenen Mayweather, Todorov yenilgisinin ardından bronz madalyada kalmıştı. Henüz lakabı “Money” değildi, henüz ona “Pretty Boy” diyorlardı, müthiş savunma tekniğinden dolayı yüzünde yara izi olmaması sebebiyle. Ancak belki de Todorov maçının da etkisiyle, Mayweather’ın paraya doğru gitmesi çok uzun sürmedi. Atlanta’dan sadece iki ay sonra ilk profesyonel maçına çıktı Mayweather, ve bir daha arkasına bakmadı.

Atlanta’dan sonra federasyonunun kendisine daha iyi bakacağını düşünerek profesyonel kontratı reddeden Serafim Todorov ise, 1997’de Kapıkule’den yürüyerek Türkiye’ye giriş yaptı. Türk asıllıydı ve çevresinde Serafim olarak değil, Ahmet Sabri olarak bilinmekteydi. 1997 Dünya Şampiyonası’nda ay yıldızlı formayla yarışmak istedi, Bulgar federasyonu izin vermedi. Mayweather’ı yenebilen son sporcunun amatör kariyeri de böylece bürokratik sıkıntılar içerisinde sona erdi.


 

Mayweather vs. Diego Corrales

Floyd Mayweather’ın tanıdığımız boksör olmasını sağlayan maç belki de.

Maçtan önce Corrales’in hamile eşine şiddet gösterdiği iddia edilmişti, ki Corrales maçın ardından 14 ayını hapiste geçirecekti. Mayweather, maçtan önce rakibiyle “Amerika’nın şiddet görmüş bütün kadınları için” dövüşeceğini söylemişti. “O nasıl eşini dövdüyse ben de onu öyle döveceğim” diyen Floyd Jr, sadece bir yıl sonra ilk kez kadına şiddetle suçlandı, 2012’de ise yine bu sebepten iki ay hapse mahkum edildi.

Sıkletinde dünyanın bir numarası olan Corrales’e karşı çok rahat kazandı Floyd Mayweather, ve süper tüy sıklet tahtına resmen oturdu. İlk kez bu maçın ardından rakipleri açıkça ondan kaçmaya başladı, Bob Arum ilk kez bu maçın ardından Floyd’un Sugar Ray Leonard’dan bile iyi olduğunu iddia etti. Floyd Mayweather iyi bir boksördü, ancak Corrales maçı onun süper yıldızlığa doğru ilk adımlarını atmasını sağladı.


 

Mayweather vs. Zeb Judah

Floyd Mayweather’ın böylesine efsaneleşmesinin bir sebebi de kendisini hiç yerde bulmaması. Yenilgisiz kariyerinde hakem yalnızca bir kez Mayweather için saydı, o da aldığı darbe sonucu değil, Carlos Hernandez’e yumruk atarken elini kırıp bir anlığına acı içinde kendisini bıraktığı için.

Floyd Jr’ın darbe sonucu yerde kaldığı tek bir an var: Zab Judah’a karşı, ikinci rauntta. Yerde kalmak dememe bakmayın, Judah’ın kontra sağ kroşesinin ardından dengesini eliyle yerden destek alarak koruyabilmişti Mayweather, boks kurallarına göre bu bir knockdown. Hakem tarafından Mayweather’ın ayağının kaydığı söylendi, mücadele hiç gecikme olmadan devam etti. Onuncu raundun son saniyelerinde Judah’dan gelen bel altı darbe sonrası ring karışsa da Floyd Jr hanesine 36. galibiyetini yazdırdı.

Mayweather, ilk raunttaki knockdown pozisyonunu hiç unutmadı, ters gardlı rakibi yorulana kadar yaşadığı sıkıntıyı unutmadı. Resmi olarak May-Pac’in bu kadar gecikmesinin sebebi doping testleri ve gelir paylaşımı, ancak Judah maçının ardından Mayweather’ın solaklardan kaçmak istediği konuşuldu sıkça. Pacquiao, Judah’ın gibi ters gardlı bir isim. Teniste bile sağ elini kullanan sporcuların solaklara karşı sıkıntı yaşayabildiğini düşünürseniz, Pacquiao’nun Ricky Hatton ve Miguel Cotto’yu alt etmesini sağlayan sol kroşesi Mayweather için ciddi bir tehlike yaratacak.


 

Mayweather vs. Oscar De La Hoya

De La Hoya, kariyeri boyunca görmeye alıştığımız, ama Mayweather’a karşı kendisiniden pek beklenmeyen bir performans ortaya koydu. Hızlıydı, agresifti, ancak Mayweather rakibinden kaçmayı ve yerinde kontralarla mücaleden üstünlükle ayrılmayı başardı.

De La Hoya, maçın ardından yaptığı açıklamada yedi kez yılın antrenörü seçilmiş Freddie Roach’un kendisini gerektiği gibi çalıştırmadığı ve maçta kendisini tek yönlü bir boksör olarak hissettiğini söyledi. Roach’un De La Hoya’nın köşesinde yer aldığı ilk ve son maç oldu bu. Ancak birçok isme göre De La Hoya’nın kariyerinin son demlerinde olmasına karşın gösterdiği bu iyi performansın ve jürilerden birinin gözünde maçı kazanmasının sebebi de Roach’tu. Freddie Roach, Cumartesi gecesi Manny Pacquiao’nun köşesinde olacak, Filipinli’nin kariyerinin tamamında olduğu gibi.

Tam 2.7 milyon kişinin izlediği mücadelenin ardından De La Hoya 58 milyon dolar kazanarak Mike Tyson ve Evander Holyfield’ın rekorunu kırarken, Mayweather şu anda onun için düşük sayılabilecek bir miktar olan 25 milyon dolarlık çekin sahibi olmuştu. Ekonomik rekor yine Mayweather tarafından sonraki yıllarda geçilirken, Mayweather vs. De La Hoya tüm zamanların en çok izlenen boks maçı olma unvanını koruyor.


 

Mayweather vs. Miguel Cotto 

Boksun bu jenerasyonun en iyi isimlerinden ikisi 2012’de karşı karşıya geldiğinde bu maçın bu kadar gecikmemesi gerektiği konuşulmuştu. Tıpkı bu Cumartesi yapılacak maç gibi.

Miguel Cotto, iki buçuk yıl önce Manny Pacquaio’ya karşı aldığı mağlubiyetin ardından üst üste üç maç kazanmış, bir üst sıklette dünya şampiyonu olmuş ve Antonio Margarito’dan rövanşı almayı başarmıştı. Ülkesinde tarihin en iyilerinden biri olarak gösterilen Porto Riko’lu, mücadeleye güçlü bir oyun planıyla çıktı. Rakiplerini bozmak konusunda bir numara olan Mayweather’a karşı disiplinini koruyabildiği anlarda üstünlük sağladı, sırtını iplere getirip yumruklarını yağdırdı. Kaybetti, özellikle son rauntlarda performansının düşmesiyle kaybetti. Ancak maçın ardından Mayweather’dan övgü almayı başardı ki, Floyd’un sert çocuk imajını düşündüğümüzde hiç de yadsınamayacak bir başarı bu.

Mayweather, maçın ardından performansından mutlu değildi. Koç olarak amcası Roger’dansa babası Floud Sr. ile çalışmayı tercih etti ve kariyeri boyunca sahip olduğu savunma üstünlüğünü geri kazanmayı başardı. Cotto’dan bu yana Mayweather’ın bu kadar açık vermesini sağlayabilen kimse olmadı, ancak Mayweather Cotto’dan bu yana Pacquiao gibisiyle karşı karşıya gelmedi.


 

Mayweather vs. Saul “Canelo” Alvarez

Mayweather’ın 80 milyon dolardan fazla kazandığı bir maç vardı, hatırlarsınız. Artık kariyerinin sona ermekte olduğunu düşündüğümüz Mayweather’ın yıldızının hale herkesten parlak olduğunu göstermişti hepimize.

Saul Alvarez, veya kırmızı saçlarından aldığı lakabıyla Canelo, tarçın, Mayweather’ın karşısına çıkan en zorlu rakip olarak gösterilmekteydi. Gençti, güçlüydü, ciddi bir fizik üstünlüğüne sahipti. Canelo’nun Mayweather’ı devireceği, Meksikalı yıldızın boksun en büyük yıldızı olarak bayrağı devralacağı konuşulmaktaydı. Sonuç pek öyle olmadı tahmin edebileceğiniz gibi.

Canelo’nun fiziksel üstünlüğünü kullanması, artık yaşlanan Mayweather’ın üstüne gitmesi, onu iplere sıkıştırması, rakibinin vücuduna çalışması, onu yormayı denemesi bekleniyordu. Ancak Meksikalı teknik açıdan da üstün olduğunu göstermek istedi, Mayweather’ı kendi oyununda mağlup etmeyi amaçladı. Başaramadı.

Yüksek beklentilerin pek gerisinde kalan mücadeleden akılda kalan ise Mayweather’ın kusursuz performansı oldu. Bir gram bile zayıflık göstermeyen Mayweather, jüri C. J. Ross’un kendisini emekliliğe sürükleyen 114-114’lük kararı haricinde herkesin gözünde maçı kazandı, birçok otorite 12 raundun tamamını Mayweather’ın kazandığı görüşünde birleşti.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Neyse O

Neyse O

6 gün önce
Öncü

Öncü

1 ay önce
Mutlu Bir Aile

Mutlu Bir Aile

2 ay önce