Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

BisikletAhmet Örken İçin İlk Adım

Israel Cycling Academy, yeni sezon hazırlıklarına takım tanıtımı ve basın toplantısıyla başladı. Peki 2018, Ahmet Örken ve yeni takımı için ne ifade ediyor? Ali Çolak, İsrail'den yazdı.

Bisiklette yeni sezona kısa bir süre kala, yeni transferler, mayolar ve bisikletler görücüye çıkmaya başladı. Ahmet Örken’in yeni takımı Israel Cycling Academy de Kudüs ve Tel Aviv’de düzenlenen etkinliklerle 2018 sezonunun ilk adımını attı.

Yeni sezon, hem Örken’in kariyeri hem de Türk bisikleti için büyük önem taşıyor. O da bunun farkında. Kudüs Bilim Müzesi’ndeki takım tanıtımı öncesinde konuştuğumuzda heyecanlı olduğunu her hâlinden belli ediyor. Ama bir o kadar da mutlu. Yeni takım arkadaşları ve teknik ekip ona çok ilgi gösterirken, Örken’in heyecanı azalıyor. En azından adı anons edilip sahneye davet edilene kadar. Zira İsrailli bisikletseverlerin ve gazetecilerin olduğu salonda en çok alkışı o alıyor. Daha sonra İsrail’e gelmeden önce ülkeye dair beklentilerini sorduğumda ne bekleyeceğinden emin olmadığını söylüyor ve ekliyor: “Türk olduğumu öğrenen herkes güzel şeyler söylüyor.”  Yani bu sıcak karşılama onu biraz şaşırtsa durumdan mutlu.

Takım da Ahmet Örken’in aralarında olmasının ne kadar önemli olduğunu sürekli vurguluyor. Takımın genel menajeri Ran Margaliot, Örken’i sahneye davet ederken onun takımda olmasının sembolik anlamından bahsediyor.

Tanıtım öncesi sohbetimizde bu konu öne çıkmıştı. Israel Cycling Academy için 16 farklı ülke ve üç farklı dinden sporcuları barındırmak, en az başarı elde etmek kadar anlam taşıyor. Takımın diğer yetkilileri de tanıtım töreni ve takip eden basın toplantısında sporcularını birer barış elçisi olarak gördüklerinden bahsediyor. Bu durumun takım içindeki arkadaşlık ortamı için de pozitif etkisi var.

Fotoğraf: Brian Hodes (Velo Images)

Konuşma şansı bulduğum hemen her bisikletçi bana Ahmet Örken transferinin Türkiye’de nasıl karşılandığını soruyor. Olumlu tepkiler aldığını söylüyorum. Onlar da geçirdikleri kısa sürede Örken’le aralarında iyi bir bağ kurulmuş olmasından memnun.

Israel Cycling Academy’deki tek tanıdık yüz Ahmet Örken değil. Birkaç sezon önce Torkuspor’da görev yapan Lionel Marie de takımın yeni sportif direktörlerinden biri. Her fırsatta Örken’in yanına gidip onunla ilgilenen Marie’ye Giro d’Italia planlarını soruyorum. Henüz resmi davet almadıklarını belirtiyor. Ama yarışa katılmaları durumunda Ahmet Örken’i İtalya Bisiklet Turu’nda görebileceğimizden bahsediyor. “Tek yapması gereken çalışmaya devam etmek, o zaman bir büyük turda yarışan ilk Türk bisikletçi olabilir.”

İsrail’den ayrılmadan önce vedalaştığım son isim de Lionel Marie oluyor. “Türkiye’deki arkadaşlarına selam söyle. Merak etmeyin, Ahmet emin ellerde.”

Evet, Marie haklı. Ahmet Örken gerçekten el üstünde tutulduğu bir takımda. Tarih yazmak ise onun ellerinde.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler