Socrates Web Beta v1.0
 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

GündemMotor SporlarıVideoYorum23 Saat 57 Dakika

Le Mans 24 Saat'in tarihi trajik olaylarla dolu. Toyota'nın son anda kaybettiği yarış da bu trajediler arasındaki yerini aldı.

Düşünün; 24 saat süren bir yarıştasınız ve sadece o sezon değil, seneler boyunca o 24 saat için hazırlanıyorsunuz. Benzer yarışlar olsa da hiçbiri o 24 saat kadar zorlu değil. Hiçbiri o kadar değerli de değil. Bazen çok yaklaşsanız da o 24 saatin sonunda gülen taraf hiçbir zaman siz olamıyorsunuz ancak sonra kazanmaya daha önce hiç olmadığı kadar çok yaklaşıyorsunuz. 24 saatin tamamlanmasına artık birkaç dakika var. “Son ana kadar hiçbir şey belli olmaz.” Ağzınızdan bu kelimeler çıkıyor belki ama içinizden kutlamaya başladığınızı tahmin etmek zor değil. Sonra işler bir anda ters gitmeye başlıyor.

Aslında Le Mans 24 Saat’te Toyota için her şey iyi başlamıştı. Socrates’in Haziran 2016 sayısında Eurosport’un Le Mans 24 Saat anlatım ekibinden Berkem Ceylan, Mali Selışık ve Kürşat Zaman’la yaptığımız röportajda, Toyota galibiyetinin sürpriz olacağı ve Audi ile Porsche’nin yine favori olduğu konuşulmuştu. Sadece onların fikri değildi bu. Motorsporları basınında da benzer bir kanı hakimdi. Geçen hafta içi yapılan sıralama turlarında da geçen senenin galibi Porsche’nin araçları ilk iki sıradaydı. Fakat Toyota’nın, rakipleri Audi ve Porsche’ye göre pit stop’a daha az girmek gibi önemli bir avantajı vardı.

Toyota ‘underdog’ olarak başladığı yarışın son saatlerinde bu avantajını iyi kullandı ve son anlara lider olarak girdi. Derken Kazuki Nakajima’nın kullandığı 5 numaralı Toyota aracı güç kaybetmeye başladı. Porsche ile aradaki fark eriyordu ama Toyota için hâlâ bir şans vardı. Yarışın bitimine üç dakika kala 5 numaralı Toyota start-finiş düzlüğünde durdu. Nakajima son saniyelerde aracı yeniden çalıştırdı ama Porsche kazanmıştı bile… Son turu altı dakika limitinin altında tamamlayamayan Toyota, üç dakika öncesine kadar kazanmış olduğu yarışı bitiremiyordu.

Yukarıda sözü geçen röportajda “Le Mans tarihinin size göre en unutulmaz anı hangisi?” sorusuna üç farklı cevap gelmişti. Berkem Ceylan, Audi’nin 2008’deki zaferinden bahsediyordu; Mali Selışık ve Kürşat Zaman ise daha eskilere gidip sırasıyla 1969 Le Mans startı ve 1991’deki Johnny Herbert trajedisi cevabını veriyordu. Aynı soru dünkü yarıştan sonra sorulsa muhtemelen üçünün de cevabı aynı olacaktı: 2016 Le Mans 24 Saat.

https://www.youtube.com/watch?v=dy1BtPEEjEQ

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Padok #1

Padok #1

3 ay önce
İki İskoç

İki İskoç

4 ay önce
Tek Hedef Zirve

Tek Hedef Zirve

4 ay önce