Olimpik Notlar #6

2018 PyeongChang'da dün neler yaşandı? Hangi favoriler madalyaya uzandı, günün sürprizi kimden geldi? Mustafa Taha, not defterini sizin için açıyor...

14 Şubat 2018

Chloe Kim, snowboard halpipe'ta altın madalyanın sahibi oldu.

Fotoğraf: Getty Images

– Günün ilk altınını Amerikalıların yeni fenomeni Chloe Kim kazandı. Kadınlar snowboard halfpipe’de ilk hakkında elde ettiği puanla şampiyonluğu kazanan 17 yaşındaki Kim, buna karşın son hakkında da parkura çıktı. 4 yıl önce 13 yaşında Soçi’de finale kalmayı başaran Chloe Kim tecrübesizliğinin kurbanı olmuştu. Seul doğumlu olan genç sporcunun ailesi Güney Kore’den Amerika’ya göç etti. 4 yaşında snowboard’a başladı; 8 yaşında iki yıllığına İsviçre’ye gitti. Chloe Kim bu genç yaşında çalışma ahlakı ve yetenekleri ile snowboard dünyasının efsane isimlerini bile etkilemeyi başardı. PyeongChang’da onu ailesi yalnız bırakmadı. Babası ve ailesi uzun zaman sonra memleketlerine dönmüş oldular bu vesileyle. Chloe Kim’in henüz 17 yaşında olduğunu düşünürsek uzun bir süre başarılarıyla adından söz ettirecek gibi görünüyor bu sempatik snowboardcu.

– Günün bir diğer madalyası da alp disiplininde sahibini buldu. 2018 PyeongChang’ın alp disiplinindeki ilk madalyası erkekler slalomda Marcel Hirscher’e gitti. Kariyerindeki tek eksik olimpiyat altını olan Avusturyalı kayakçı böylece muradına erdi. 6 yıldır üst üste dünya şampiyonluğu bulunan Hirscher’in sadece bu sezon 10 yarış birinciliği var. Avusturyalı, hemşehrisi efsane Hermann Maier’in 54 yarış birinciliği rekorunu da bu sezon kırmayı başardı. Anlayacağınız kariyerinde sahip olabileceği her şeye sahip olan fakat tek eksiği olimpiyat şampiyonluğu olan Marcel Hirscher, PyeongChang’da bunu da başardı. Erkekler luge’den sonra alp disiplininde de madalya kazanan Avusturya kış olimpiyatlarındaki toplam altın madalya sayısını 61’e çıkardı. Söz konusu bu 61 madalyanın 35’inin alp disiplininden geldiğini de not düşmekte fayda var.

– Salı gününe damga vuranlar arasında snowboard denilince akla ilk gelen isim olan Shaun White da vardı. PyeongChang’da yarışmak için emeklilik kararından dönen White, bu sefer uzun kızıl saçlarıyla yarışmasa da elemelerde gösterdiği performansıyla rakipsiz olduğunu bir kere daha kanıtladı. İlk hakkında 93.25 puan toplayan Birleşik Amerikalı snowboardcu, ikinci hakkında da 98.5 puanla bir kere daha “olimpiyat şampiyonluğu benden sorulur” dedi. İlk haklarda beklenen performanslar gösterilmese de ikinci haklarda 5 sporcu 90 puanın üzerine çıkmayı başardı. 4 yıl önce Soçi’de elemeleri geçemeyen Avustralyalı Scotty James 96.75 ile günün en iyi ikinci ismi oldu. 4 yıl öncesinin gümüş madalyalı ismi Japon Ayumi Hirano da 96.25 puanla ilk üçte yer alan diğer isim oldu.Kayaklı koşuda erkekler sprint elemeleri de bugünün programı içerisindeydi. Sprintte yarışan iki sporcumuz vardı. İlk 30 sporcunun elemeye geçtiği mücadelede 80 sporcu içerisinde Hamza Dursun 3:30.53 ile 72, Ömer Ayçiçek de 3:57.91 ile 78’nci sırada yer aldı. 30’ncu olarak elemeyi geçen son sporcu olan ABD’li Erik Bjornsen’in derecesi 3:17.69 olarak gerçekleşti. Hamza ile Ömer’in olimpiyat öncesi bu sezon sadece Dünya Kupası’nın Lozan ayağında yarıştığını da not düşelim.

– Akşam seansında hayal kırıkları yaşayanları memnun eden sonuçlar ortaya çıktı. Norveç kayaklı koşuda hem altın hem de gümüşü gördü. Erkekler sprintte Johannes Høsflot Klæbo beklediği altınına kavuşurken, kadınlarda da Maiken Caspersen Falla ile olimpiyat ikinciliğini elde etti Norveç. İsveç de kadınlarda ikinci altını kazandı. Charlotte Kalla’nın ardından Stina Nilsson sprintte mutlu sona ulaştı. Günün sürprizlerinden biri Federico Pellegrino’nun erkeklerde gümüş madalyayı kazanmasıydı. Kendisinin bile beklemediği bir madalya İtalyanlara gitmiş oldu.

– Günün kazananlarından biri de Kanada’ydı. Körlingde takım karışık finalinde İsviçre’yi 10-3 yenen Kuzey Amerikalılar altını kazanırken, kadınlar luge’de de Alex Gough üçüncü olarak podyuma çıktı.

– O bunu kabul etmese de kadınlar luge’de tarihin en iyisi olarak gösterilen Natalie Geisenberger olimpiyat altınını kazanırken, herkesin beklediğini gerçekleştirdi. Üstelik podyuma çıkan Alman sadece o olmadı, takım arkadaşı Dajana Eitberger de ikinci oldu. Podyumun bir diğer iddialı ismi Tatjana Huefner ise final performansında yaşadığı sorun nedeniyle ancak dördüncü olabildi.

– Kısa pist sürat pateninde 500 metre kadınlarda çoğunluk Elise Christie’nin kazanmasını bekliyordu. Fakat Britanyalı dünya rekortmeni final turunda geçirdiği kaza ile dördüncü oldu ve yine beklenmeyen bir podyum oluştu. Arianna Fontana İtalya’ya PyeongChang’daki ilk altınını kazandırırken mutluluğunun tarifi yoktu. Hollandalılar kısa pıstten de madalya çıkarmayı bildi Yara Van Kerkhof’un gümüşüyle. Kanada’ya günün üçüncü madalyası 500 metre kadınlarda Kim Boutin ile geldi.

– Hollanda kadın erkek demeden sürat pateninde madalyaları süpürmeye devam ediyor. Bugün de erkekler 1500 metrede altın ve gümüş Portakallara gitti. Kjeld Nuis dünya şampiyonu unvanının yanına olimpiyat şampiyonluğunu da eklerken, Patrick Roest gümüş ile yetindi. Şimdiye kadar sürat pateninde aradığını bulamayan Güney Kore ise 18’lik Kim Min-seok ile üçüncülük ile yetinmek zorunda kaldı.

– Geçen hafta içerisinde norovirüs vakalarının ortaya çıktığı fakat herhangi tehlikeli bir durumun olmadığı ifade edilmişti. Kore basınına yansıyan haberlerde norovirus şüphesi olanların karantinaya alındığı ve odalara kapatıldığı ortaya çıkmış. 47 kişinin bu muameleye maruz kaldığı ifade edilirken, karantinaya maruz kalan ve Horeb Gençlik Tesisi’nde tutulan işçilerden biri, para kazanmak için PyeongChang’a geldiğini fakat 2 Şubat’tan bu yana karantinada olduğunu, kimsenin kendilerine bir şey söylemediğini ya da bir uygulamada bulunmadığını, sadece beklemelerinin söylendiğini ifade etti.

Mustafa Taha

  • BUNLARA DA BİR GÖZ ATIN