Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

Diğer SporlarOlimpik Notlar #2

2018 PyeongChang Kış Olimpiyat Oyunları'nda bugün neler yaşandı? İşte Mustafa Taha'nın açılış günü notları...

2018 PyeongChang Kış Olimpiyat Oyunları, 25 Şubat günü gerçekleşecek kapanış törenine dek spor gündeminin en önemli başlıklarından biri olacak. Mustafa Taha, günbegün hazırladığı notlarla 2018 PyeongChang’da günün öne çıkan olaylarını derliyor.


– 2018 PyeongChang bugün yapılan açılış töreni ile resmi olarak başladı. Tören, Güney Kore’nin geleneksel öğelerini ve günümüz dinamiklerini birbirine bağlamak açısından başarılı bir hikaye kurgusuna sahipti. İki saat on dakikalık açılış töreni kendisini rahatça izletti. Sporcuların kızarmış burunları ise hissedilen hava sıcaklığının ne kadar düşük olduğunu gösteriyordu. Zira resmi verilere göre hava sıcaklığı -2.7, rüzgarın da etkisiyle açılış töreninde hissedilen hava sıcaklığı -7.8 derece olarak gerçekleşmiş.

– Günün en can sıkıcı haberleri Victor Ahn, Anton Shipulin, Ksenia Stolbova’nın da aralarında bulunduğu 45 Rus sporcunun CAS’a yaptığı itirazın reddedilişi oldu. Böylece Ahn, Shipulin ve Stolbova PyeongChang 2018’de mücadele etme yolundaki son umutlarını kaybetmiş oldular.

– Günün ilginç haberlerinden biri de Japonlardan geldi. Soçi’de snowboard’da madalya kazanan ve PyeongChang’da da madalyanın iddialı isimlerinden biri olarak gösterilen Yuki Kadono, Japonya Federasyonu’nun gazabına uğrayarak milli takıma alınmadı. Halbuki Kadono daha geçen hafta X Games’de boy göstermişti ve buraya da son derece hazır bir görüntü çizmişti. PyeongChang’ın en fazla hayal kırıklığına uğrayan isimlerinden birisi de Japon snowboard’cu o oldu.

– Oyunların resmi olarak start almasıyla birlikte ilginç istatistiksel beklenti haberleri de önümüze düşmeye başladı. 2018 PyeongChang’ı kümülatif olarak beş milyar insanın televizyondan izlemesi bekleniyor. ABD’de olimpiyatın yayıncısı NBC, 2400 saatin üzerinde yayın yapacak. Ayrıca oyunlar esnasında, 450 kamera ile toplam 4000 saati aşkın yayın izleyicilere ulaştırılacak. Ayrıca NBC ve Eurosport’un 50’şer saat canlı VR yayını yapmaları bekleniyor.

– Güney Kore; Fransa, Almanya, İtalya ve Japonya’nın ardından dörtlemeyi yapan beşinci ülke oldu. Hangi dörtleme mi? Dört önemli spor organizasyonu; yaz ve kış olimpiyat oyunları, dünya kupası ve dünya atletizm şampiyonasına ev sahipliği…

– Yarın sabah olimpiyat tarihine geçme yolunda önemli bir performans izleyeceğiz. Üç altın daha kazanırsa kış olimpiyatlarında en çok altın madalya kazanan sporcu unvanının sahibi olacak Marit Bjørgen’in ilk yarışı yarın. Kadınlar 7.5 Km skiatlonda mücadele edecek 37 yaşındaki Norveçli’nin performansı, ilk günün en dikkat çeken konu başlığı olarak göze çarpıyor.

– Yarın olimpiyat tarihinde bir önemli an daha yaşanacak. Kore’nin kadın buz hokeyi takımı ilk resmi maçına İsviçre karşısında çıkacak. Üstlendikleri misyon nedeniyle, gönül onların kazanarak bu olimpiyata başlamasını istiyor.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Kazanmak

Kazanmak

11 ay önce
Dönemler Üstü

Dönemler Üstü

11 ay önce