1 Şub 2017
[Fotoğraf: thesportsfanjournal.com]

SAKİN OL!

Spor ve rekabet, bazen gerginliği de beraberinde getirir. Ve o anlarda birilerinin ortamı yumuşatması gerekir.

SOCRATES

Thierry Tazemeta: Spor zaman zaman gerginlikten beslenebilen bir alan. Ezeli rekabetler, eski takımına karşı oynayanlar, pek anlaşamadığı rakibini her karşılaştığında zor duruma düşürmeye çalışanlar... Ancak tüm bunların belli bir seviyede kalması gerek. Süper Lig’in 2009-10 sezonundaki olaylı Diyarbakırspor-Bursaspor maçı, o ince ayarın kaçtığı yerlerden biriydi. Hakem kararlarından memnun kalmayan ev sahibi taraftar, kendilerini 3-0’lık hükmen mağlubiyete götürecek yolun taşlarını maçın başlarında döşemeye başlamıştı. İlk düdükten kısa süre sonra Bursaspor soyunma odasına gitti, Diyarbakırsporlular ise sahanın ortasında ortamı yumuşatma işine soyundu. Her şey normal seyrederken, Tazemeta’nın mikrofonu ele alması ise her şeyi değiştirdi! Kamerun doğumlu oyuncunun, “Diyarbakır” demeye çalışırken attığı ilginç naralar ilgi çekse de tribünleri durduramadı. Bu gergin anlardan geriye, gülme garantili bir Tazemeta videosu kaldı...

Craig Berube: Amerikan futbolu ve buz hokeyi, Birleşik Devletler’de aşırı hareketli hatta şiddete eğilimli çocukların, içlerindeki heyecanı ve potansiyeli yönlendirme açısından önemli yer tutuyor. Hatta buzdaki kavga olarak da yorumlanabilecek hokeyin, işi biraz ilerletip tam karşılığı bulunmayan ‘enforcer’ pozisyonuyla, kavgayı bile kurallar çerçevesine dahil ettiği söylenebilir. Kanadalı Craig Berube de bu tarzı yaşatan oyunculardan biri. Üç tanesi ligin bir başka ‘vahşi’ oyuncusu Bob Probert’le olmak üzere 250’ye yakın kavgaya karıştı. Onun Ulusal Hokey Ligi’nde (NHL) forma giydiği 17 sezonda da gerginlik vardı. 2013-2015 arasında lige adım attığı takım olan Philadelphia Flyers’ın koçluğunu yapan Berube, diliyoruz ki oyuncularına da benzer bir sistemi tavsiye etmiyordur.

Pacers vs. Pistons: NBA’de 2004-05 sezonuna girildiğinde, Detroit Pistons ve Indiana Pacers ligin iki sert takımı olarak dikkatleri çekiyordu. Bir önceki yılın konferans nalinde karşılaşmışlar ve gergin geçen seride gülen taraf 4-2 ile Detroit olmuştu. Aylar sonraki normal sezon maçında da hava gergindi. Yine de ilk düdük sonrasında standart itiş kakışların ötesine çok gidilmemiş ancak bunun fırtına öncesi sessizlik olduğu anlaşılmamıştı. Son düdüğe çok az süre kala, daha sonra adını Metta World Peace (Dünya Barışı) yapacak olan Ron Artest, Ben Wallace’a sert bir faul yaptı. Bu müdahaleyle ortaya çıkan kıvılcım, yalnızca birkaç saniye içerisinde ligin gördüğü en büyük kavgaya doğru evrildi. Taraftarların Artest’e, onun da taraftarlara saldırması daha sonra bu kavgayı yeni bir boyuta taşıdı. Birikmiş gerginlik bir anda ortaya çıkınca, her iki takım için de hiçbir şey bir daha aynı kalmadı... İleride bunun üzerine bir kahve içebildiler mi, bilemiyoruz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
SOCRATES

0-128

Radford 2009'da bir ilk için sahadaydı. Ali Ton, o tecrübeyi Mart sayısında anlattı.

SOCRATES

BASTIAN'IN KISA KARİYERİ

Bastian Schweinsteiger, Premier Lig'e görkemli bir şekilde geldi ama sessizce ayrıldı. Tecrübeli oyuncunun istatistikleri 3 dakikaya sığacak kadardı!

SOCRATES

10 NUMARA

Umut Bulut, bu sezon eski günlerini arıyor. Ama Süper Lig tarihinin en golcü 10. ismi olmayı başardı.