Gündem

Dakar Rüyası

Ralli severler için en güzel mevsime geldik. Bu yıl Paraguay, Bolivya ve Arjantin'den geçecek iki haftalık Dakar Rallisi başladı.
dakar1

Her şey, tüm macera 1977 yılında başladı. Fransız Thierry Sabine, Abidjan-Nice Rallisi sırasında arşınladığı Libya çöllerinde kayboldu. Bu noktadan sonra bulunması ve kurtarılması gerekiyordu. Operasyon sonrası Fransa’ya döndüğünde ise yeni bir yaşam amacı vardı: Herkesi çölün rüya gibi görüntüleriyle tanıştırmak.

Bu hayal bir yıl sonra gerçeğe dönüştü. İlk organizasyon, 26 Aralık 1978’de düzenlendi. 200’e yakın yarışçı, Cezayir, Nijer, Mali ve Senegal’de 10 bin kilometreden fazla yolu aşarken, yarış büyük de bir ilgi uyandırmıştı. Bu, yeni yüzyılın yarışıydı. Yanı başınızdaki medeniyetten uzaklaşıyor ve çamura-toza bulanarak geleneksel yerleşim yerlerine gidiyordunuz. Bu fikir herkes için farklı bulunmuştu ve günümüze kadar da gelmeyi başardı. Ülkeler, şehirler değişti ama heyecan bitmedi. 2017’deki yarış, bir hayalin başlangıç noktasından çok uzaklarda. Bambaşka bir kıtada. Paraguay, Bolivya ve Arjantin’in geçileceği iki hafta, yepyeni  maceralara da ev sahipliği yapacak…

Geçen yılın anıları ise dört farklı kategoride düzenlenen yarıştan kalan en taze görüntüler:

**

**

**